Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Suriye Federasyonu’ndaki seçimlerde izdiham! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Suriye Federasyonu için yapılacak üç aşamalı seçim takvimi kapsamında “komün eş başkanlığı” seçimleri düzenleniyor. Her bir komün için biri erkek, biri kadın olmak üzere 2 eş başkanının belirlenecek

Öğretmen Şirin Es’ad (32), yoğun kalabalık ve sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşen bölgenin ilk yerel seçiminde Suriye’nin kuzeydoğusu bulunan Kamışlı kasabasındaki Sakr Kureyş okulunda çalışan üç öğretmenle birlikte gözlemci olarak bulunuyor.
Seçim, 2016 baharında açıklanan federal sistemi oluşturmak için pratik bir adım olarak tanımlanıyor.
Kamışlı’nın doğusundaki Al-Hilaliye Mahallesi’ndeki birçok insan sabahın erken saatlerinden itibaren, oy kullanmak için okula giderek gözlemcileri beklemeye başladı. Gözlemciler arasında, seçmenlere açıklama yapan, adlarını kaydeden, onları adaylarını belirlemek üzere küçük seçim odasına yönlendiren ve daha sonra oy pusulasını keserek şeffaf kutuya koyan Es’ad da bulunuyor.
Şark’ul Avsat’a konuşan Şirin Es’ad, hayatında ilk kez seçimlere katıldığını belirterek, “2011 yılından önce, tiyatrodan bir pasaj gibi televizyonda seçimleri izliyordum. Haber bültenleri aracılığıyla onları duyuyorduk ve ertesi gün kazananların isimleri açıklanıyordu.” ifadelerini kullandı.

Bugün ise Şirin, federal sistemi inşa etmeye katkıda bulunmaya karar verdi, “Bu seçimler doğru yoldaki ilk adımdır. Seçim sandığı, bizi kimin temsil edeceğini belirleyecek. Bu tarihi bir an…” diyor.

“Seçmeyi hayal ediyorduk”

Seçmen Emin Amr (55), bir saatten fazla sırasının gelmesini bekledi. Yaşadığı sevinci dile getiren Amr, “Oy kullanmayı ve bizi temsil edecek kişiyi seçmeyi hayal ediyorduk. Bugün ilk kez seçimlerime katılıyorum. Kendi isteğim ve halk hakkımı savunma özgürlüğüm sebebiyle bugün benim için çok önemli.” şeklinde konuştu.
Kamışlı’daki el-Hilaliyye mahallesinin adayı Leyla Ömer ise, geçen yılın başında Suriye’nin kuzeyinde federalizmi ilan eden en tanınmış partilerden olan PYD’nin bir üyesi… Federal kurumların en küçük idari birimi olan el-Kumin hakkında, “İnsanlarla doğrudan temas kurmak, onlara hizmet vermek ve mahallelerin organizasyonuna katkıda bulunmak için oluşturulmuş ve ailenin tüm üyeleri için ortak bir çatı görevi görüyor” dedi.

17 Mart 2016’da Suriye Kürtleri, Arap ve Süryani Hıristiyan partileri ile ittifak halinde, Suriye’nin kuzeyindeki kontrol alanlarında federal sistem için bir ‘anayasa’ kabul etti.

“Suriyelileri kaderlerini seçmeye teşvik edecek”

Suriye Demokratik Konseyi’nin eş başkanlığını yürüten İlham Ahmed, Sakr bin Kureyş okulunda oy kullandı. Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu seçimler federal yapının aşamasını tamamlamak için bir köşe taşı görevi görüyor. Gerçek demokrasiyi sağlamlaştırmak için ciddi bir adım ve inanıyorum ki, Suriye’nin geri kalanında da olumlu bir etki yaratacak ve Suriyelileri kaderlerini seçmeye teşvik edecektir” ifadelerini kullandı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından kontrol edilen kuzey Suriye’deki seçim merkezleri, sabah 8’de seçmenlere kapılarını açtı. Kamışlı ve diğer bölgelerden binlerce seçmen oy kullanmaya başladı.
Rejim seçimleri “şaka” olarak nitelendirdi
Öteyandan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, seçimleri “şaka” olarak nitelendirdi. Mikdad yaptığı basın açıklamasında, “Suriye, topraklarının herhangi bir bölümünün ayrılmasına asla izin vermeyecektir. Hükümet sonunda Kürtlerin elindeki alanlarda kontrolünü sağlayacaktır” dedi.

“Bu ifadeler, otoriter bir zihniyeti ifade ediyor”

Suriye rejimi Bakanı’nın açıklamalarına yanıt olarak Ahmed de, “Bu ifadeler, otoriter bir zihniyeti ifade ediyor. Bu sorun, Kuzey Suriye bölgelerini değil, öz yönetim biçimlerini tanımıyorlar.” açıklamalarında bulundu.

Afişler üç dilde basıldı

Kamışlı’da afişler Kürtçe, Arapça ve Süryanice basıldı. Vatandaşları seçime katılmaya davet eden afişler, “Sesin emanet… Hak edene ver!”, “Suriye Kürdistan’ının geleceği senin elindeyken, sesini kısma!” gibi sloganlar içeriyor. Asuri Demokratik Örgütü seçimlere katılmayı reddetti, ancak siyasi ofis sorunlusu tarafından yapılan açıklamada, örgütün bu kararının, öz yönetimle hiçbir ilgisi olmadığını belirtti. Sorumlu “Bu seçimler, taraf ve siyasi partilerin Demokratik Birlik Partisi’yle müttefik haline gelmesi demek. Seçim sürecinin, aday ve bağımsız listelere ihtiyacı var. Ancak bu seçimlerdeki adaylar, Birlik Partisine ait ve dolayısıyla aralarında bir rekabet yok.” dedi. Asuri Örgütü, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu bir parçası olarak, 1950’lerde kuruldu. Örgüt dün resmî hesabında bir bildiri yayınladı; “PYD, Suriye’deki projelerini hayata geçirmek için sözde bir seçim yapıyor. Esad’ın taktiklerinden esinlenen tüm korkutma araçları kullanarak gerçekleştirilen seçim yasa dışı olup boş projeler içermektedir.” ifadeleri kullanıldı. Ofis sorulusu, Kamışlı şehrinde Süryani Asur topluluğunun bu seçimlerle ilgilenmediğini belirtirken, “Sabahın erken saatlerinden bu yana, Suriye Birliği’nin taraftarları hariç, Süryani birliklerinin katılımını görmedik.” dedi.

İkinci aşaması 3 Kasım’da

Seçimin ikinci aşaması 3 Kasım’da yapılacak ve her bölgeyi oluşturan eyaletler ile yerel konseyler seçilecek.
19 Ocak 2018’de de seçimin üçüncü ve son aşaması gerçekleştirilerek, yerel yasama yetkisine sahip olacak Demokratik Halk Konseyi seçilecek. Yine aynı tarihte, kanunları düzenleme ve federal sistemin genel politikasını formüle etme konusunda genel bir parlamento görevi üstlenecek olan Demokratik Halklar Genel Konferansı seçilecek. El-Cezire Bölgesi İcra Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Azzam yaptığı açıklamada, anketlerde Arapların belirgin bir katılımı olduğunu belirterek, “Bu seçimler, Kuzey Suriye federasyonunun tüm bileşenlerini kapsıyor” dedi. Halkın ve savaş koşullarına rağmen seçimlere katıldığına dikkat çeken Azzam, savaşın sona ermesinden sonra Suriye’nin kuzey bölgelerindeki güvenlik ve ekonomik istikrar göz önüne alındığında, insanların katılmaya kararlı olduğunu kaydetti.

Seçimler idari yapıların da kurulması için gerekli

Suriye konusunda yazar ve gözlemci Bera Sabri’ye göre, seçimler, Suriye’nin demokrasi güçleri tarafından elde edilen askeri başarılar ile birlikte idari yapıların da kurulması için gerekli. Sabri, “Seçimler, idari hususiye mefhumunu yerleştirmek ve gerçekleri tespit etme girişimidir. İnsanların bölgesel karar alma süreçlerine katılımının önemini vurgulayan bir iç mesajdır. Ve bu durum, Suriye’nin kaderini belirlemek için düzenlenen uluslararası forumlarda Kürt partilerini ihlal eden ülkeler üzerinde baskı yapılması anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.