Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey ve Güney Kore ilişkileri gelişmeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve eşi Ri Sol-ju, başkent Pyongyang’da 1 Nisan günü gerçekleşen bir konserde Güney Koreli şarkıcıları dinledi. Nitekim böylece Kuzey Koreli bir lider, başkent Pyongyang’da ilk kez Güney Koreli şarkıcıların gerçekleştirdiği bir konsere katılmış oldu. Bu durum, teknik açıdan hala savaşta olan iki ülke arasındaki yakınlaşmayı daha da pekiştirdi.

Güney Koreli sanatçıların 10 yıldan daha uzun bir süredir Kuzey Kore’de ilk defa gerçekleştirdiği konser, bin 500 kişi kapasiteli Büyük Pyongyang Tiyatro binasında yapıldı.

Konser iki saat sürerken, günün erken saatlerinde de Güney Koreli tekvandocular bir performans gerçekleştirdi.

Kuzey ve Güney Kore sporcuları, geçtiğimiz Şubat ayında Pyeongchang’daki Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde yarımadayı temsil eden tek bayrak altında yürümüştü. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi, 10 yıldan uzun bir süredir 27 Nisan’da ülke liderleri arasında bir zirvenin gerçekleşmesine kapı araladı.

Öte yandan Güney Koreli şarkıcılar, yarın da Kuzey Koreli sanatçılarla birlikte başka bir konsere daha katılacak.

Söz konusu bu gelişmeler, Pyongyang’ın nükleer ve füze testleri nedeniyle iki komşu ülke arasındaki gerginliğin azalması ve içerisinde bulunduğumuz Nisan ayında yapılacak ateşkes girişimleri kapsamında yaşandı.

Ancak bu sakin atmosfere rağmen, Güney Kore ve ABD dün Pyongyang ile diplomatik açılım ışığında her zamankinden daha korunaklı bir ortak askeri tatbikata başladı.

Her yıl gerçekleştirilen ‘Key Resolve’ ve ‘Foal Eagle’ isimli ortak tatbikat, Şubat ayında Güney Kore’de gerçekleşen 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na denk gelmesi sebebiyle ertelenmişti.

Her yıl uzun bir süre devam eden tatbikatların bu yıl 1 ayla sınırlı kalacağı belirtildi. Bu bağlamda Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, iki müttefik ülkenin de tatbikatlar sırasında bazı stratejik silahları kullanmaktan kaçınacağı ifade edildi.

Gerçekleştirilen tatbikatlar, Kore Yarımadası’nda her zaman bir gerginlik kaynağı olmakta. Öyle ki Pyongyang bu tatbikatların kendi topraklarını işgal ettiğini düşünüyor. Ancak Güney Koreli bir yetkili, Mart ayı başlarında Pyongyang’ı ziyaret etmiş ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Washington ve Seul ortak tatbikatlarına devam etme kararını ‘anladığını’ söylemişti.

Foal Eagle kara tatbikatlarına 11 bin 500 ABD ve 290 bin Güney Kore askeri katılıyor. Key Resolve tatbikatı ise, bilgisayar simülasyonlarına dayalı bir eğitim uygulaması.

Söz konusu ilk tatbikatlar, Güney Koreli pop müzik grubunun Pyongyang’da gerçekleştirdiği tarihi gösteri ile eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Öte yandan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, 27 Nisan’da sınır köyü Panmunjom’daki Barış Evi’nde Kim Jong-un ile bir zirve gerçekleştirecek. Aynı şekilde ABD Başkanı Donald Trump’ın da Mayıs ayında Kuzey Kore lideri ile bir araya gelmesi bekleniyor. Bu bağlamda Kim, toplantıların gerçekleşeceği dönem herhangi bir füze veya nükleer deneme yapmama konusunda taahhütte bulundu. Geçtiğimiz hafta Pekin’de Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile düzenlenen toplantıda Kuzey Kore lideri Kim, ülkesinin nükleer silahsızlanma konusunu tartışmaya istekli olduğunu dile getirmişti. Kim Jong-un’un Çin ziyareti, babası Kim Jong-il’in 2011 yılında ölmesinden bu yana ilk yurt dışı ziyareti oldu.