Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey ve Güney Kore liderleri ‘kutsal’ Paekdu Dağı’nı ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesine üç günlük ziyaretinin son gününde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i Paekdu Dağı’nda ağırladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, üç günlük zirvenin ardından Kuzey Kore’de kutsal kabul edilen Paekdu Dağı’nın zirvesine çıkarak el ele poz verdi.

Kuzey Kore için dağın önemi

Kim’in 2011’de ölen babası Kim Jong-il’in, 2 bin 750 metrelik Paekdu Dağı’nın eteklerinde yer alan bir köyde doğduğuna inanılıyor. Bu yüzden, söz konusu dağ Kuzey Koreliler tarafından kutsal kabul ediliyor.

İki liderin dağın zirvesi Çanggun-bong’da el ele tutuşarak verdiği samimi görüntüler ise dikkatlerden kaçmadı. Güney ve Kuzey Kore liderleri eşleri ile birlikte, dağın ünlü krateri Çonji’yi de gezerek bölgede bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlklerin zirvesi

CNN, Moon’un Paekdu Dağı’nı ziyaret eden ilk Güney Kore Devlet Başkanı olduğuna dikkat çekerek, bu ziyaretin öneminin altını çizdi.

Haberde, Moon’un, “Uzun zamandır Paekdu Dağı’na tırmanma hayalim vardı. Arzum gerçek oldu” ifadesi de yer aldı. Kim ise, ilk kez bir Güney Kore Devlet Başkanı tarafından ziyaret edilen bölgeye yakın gelecekte Güney Koreli turistlerin gelmesini umut ettiğini söyledi.

Kim’den flaş adım

İki liderin bir araya geldiği zirvenin ardından yapılan açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim’in ABD’nin gerekli adımları atması halinde Dongchang-ri bölgesindeki test alanının ve füze fırlatma rampasının uluslararası bir heyetin gözetiminde kapatılacağını söylediği bildirildi.

2032 Yaz Olimpiyatları vurgusu

Açıklamada, Kuzey Kore ve Güney Kore’nin uluslararası spor organizasyonlarına birlikte katılmaya devam edecekleri ve 2032 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma konusunda birlikte çalışacakları ifade edildi.

Kim, Güney Kore’ye gidecek

Kuzey Kore liderinin yakın bir gelecekte Seul’e gideceği bilgisinin verildiği açıklamada, Kore Savaşı’nın (1950-1953) sona ermesinin ardından Kim’in Güney Kore’ye gidecek ilk Kuzey Kore lideri olacağı da vurgulandı.