Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey ve Güney Kore uzlaşısında ABD saf dışı kalabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington-Seul/Şarku’l Avsat

Kore zirvesi öncesinde, Kuzey ve Güney tarafları arasında uzlaşıya dönük bir adım atılması beklentisi ile birlikte, ABD’nin süreçten dışlanma olasılığı da söz konusu.

Bölge uzmanı ABD’li Victor Cha, Başkan Donald Trump’ın “nükleer silahsızlanma dosyası” ile “barış müzakerelerini” birbirinden ayırması gerektiğini söyledi.

Eski Başkan George W. Bush döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerinden olan ve Beyaz Saray’ın strateji değiştirmesinin öncesinde mevcut yönetim tarafından Seul elçisi olması hususunda ismi geçen Victor Cha, Pyongyang’ın nükleer silahlanması ilgili görüşmelerin “kötü bir anlaşmaya” yol açacağına dair duyduğu endişeleri dile getirmişti.

Şu anda Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde araştırmacı olan Cha, 1953’te bir ateşkesle aralarındaki savaşın sona erdiği Kuzey Kore ve Güney Kore arasında resmi bir barışın geçekleşebilmesi için ABD başkanının birtakım tavizler alması gerektiğini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore ve ABD arasındaki diplomatik krizin üstesinden gelinmesine yardımcı olmak amacıyla, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geleceği üçüncü zirve için salı günü Pyongyang’ı ziyaret edecek.

Çok sayıda Güney Koreli şirket yetkilisinin eşlik edeceği Moon, gerçekleştireceği 3 günlük ziyaret ile selefleri Kim Dae-jung ve Roh Moo-hyun’un yolundan gidiyor. Kim Dae-jung ve Roh Moo-hyun 2000 ve 2007 yıllarında tarihteki ilk iki Kore zirvesine katılmışlardı.

Yeni toplantının içeriği hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, Güney Kore cumhurbaşkanını karşılamak için sokaklarda olacak on binlerce Koreli ile iyi bir intiba uyandırılması muhtemel.

Güney Kore Devlet Başkanı’nın posteri, Pyongyang’daki 1 Mayıs stadyumunda binlerce Kuzey Koreli tarafından alkışlanmıştı.

Şarku’l Avsat’ın diplomatik bir kaynaktan edindiği bilgilere göre ziyaret sırasında benzer bir zaferin Kim ve Moon tarafından sağlanabileceğini söyledi. İki Kore lideri, sınır kasabası Panmunjom’un güney kesiminde Nisan ayında gerçekleştirilen zirvede, 11 yıl aradan sonra ilk kez bir araya gelmişti.

Fakat bu sefer, somut adımlar atılması için büyük bir talep var. Moon, 12 Haziran’da Singapur’da ABD Başkanı Donald Trump ve Kim arasında gerçekleşen tarihi zirvede önemli bir rol oynamıştı. Kim o sıra, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması hususunda” söz vermişti. O zamandan beri, her iki taraf da bu yükümlülüğün anlamını benimseme hususunda istekli oldular.

Washington ve Seul, Pyongyang’a yönelik iki farklı yaklaşıma sahipler.

Moon Jae-in Dış İşlerden Sorumlu Danışmanı Chung-in Moon, Başkan Moon’un “Kolaylaştırıcı ve arabulucu rolünü oynamak” niyetinde olduğunu kaydetti. Chung-in Moon, “Başkan Moon, Kuzey ve Güney Kore arasında gelişen ilişkilerin, Kuzey Kore ve ABD arasındaki diyaloğu kolaylaştırması ve Kuzey Kore nükleer meselesini çözmesi gerektiğini düşünüyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Geçtiğimiz ay Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Pyongyang’a gerçekleştireceği ziyareti sürpriz bir şekilde iptal etti. Kuzey Kore, ödün vermeksizin ve baskı veya yaptırımları hafifletmeksizin tek taraflı olarak silahsızlanma talep eden “çeteci üslubu” eleştirdi.

Pyongyang, ABD’den Kore Savaşı’nın sona erdiğini gösteren resmi bir beyanname isterken, Washington, “nihai ve tam olarak gerçekleştirilen nükleer silahsızlanma” talep ediyor.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki projeler

Kim, geçtiğimiz günlerde Trump’a yeni bir zirve için bir mektup gönderdi ve Kuzey Kore’nin kuruluşunun 70’inci yıldönümü vesilesiyle bir askeri geçit töreni düzenlendi.

Moon, Kuzey Kore liderini, Kuzey Kore nükleer silahlarının bir listesi sunması için sözlü bir taahhütte bulunmaya ikna etmeye çalışabilir.

Bir sonraki aşama kapsamında, ekim ayında Kim ve Trump arasında bir zirve gerçekleştirilebilir.

Kuzey ve Güney Kore, Kuzey Kore köyü Kaesong’da ortak bir irtibat bürosu açtı.

Nükleer ve balistik programları dolayısıyla Pyongyang’a yönelik birçok uluslararası yaptırım, sınır ötesi işbirliğini başlatma çabalarını zorlaştırıyor.

Moon, başta teknoloji devi Samsung’un veliahtı Lee Jae-yong ve SK ve LG grupları liderleri olmak üzere güneydeki büyük şirket yöneticilerini Pyongyang ziyaretinde kendisine eşlik etmeleri çağrısında bulundu.