Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

KYB, Irak Cumhurbaşkanlığı talebinde ısrarcı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi (KYB), Irak Cumhurbaşkanlığına seçilecek kişinin kendi partilerinden olması gerektiğini yinelerken, Cumhurbaşkanının belirlenmesi için Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile müzakereleri de reddetti.

KYB Sözcüsü ve Siyasi Ofis Üyesi Sadi Ahmed Beyra, parti yöneticilerinin önceki gün Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin düzenledikleri istişare toplantısında, görevin daha önce diğer Kürt partilerle yapılan müzakerelerde kararlaştırıldığı gibi KYB’de kalması gerektiği kararını aldıklarını söyledi.

“KDP ile vardığımız anlaşmayla karara bağlanmıştır”

Beyra, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) ortak komitenin çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Ancak Cumhurbaşkanlığı meselesi, yıllar önce KDP ile vardığımız stratejik anlaşmayla karara bağlanmıştır. Bu anlaşma, IKBY Başkanlığı’nın KDP’ye verilmesi karşılığında, Irak Cumhurbaşkanlığı’nın da KYB’ye verilmesini ön görmüştür” dedi.

İki Kürt partisi arasında varılan anlaşmanın hala geçerli olduğuna işaret eden Beyra, “IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin görevinden istifa etmesi, bu durumu değiştirmiyor. Üstelik, IKBY Başkanlığı’nın tüm yetkileri de KDP Başkan Yardımcısı’na (Neçirvan Barzani) geçmiştir” şeklinde konuştu.

‘Cumhurbaşkanlığı görevini KDP’ye verin’ talebi

KDP’nin üst düzey yetkilileri, Cumhurbaşkanlığı’nın KDP’ye verilmesini talep ederek, “IKBY parlamentosunun büyük çoğunluğunu elde eden KDP’nin Cumhurbaşkanlığı’nı da hak ettiğini” iddia etmişti.

Kulislerde ise KDP’nin bu yolla bölgedeki temel ortağı olan KYB’den, IKBY yönetimine dair daha fazla taviz koparmayı amaçladığı konuşuluyor.

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Beyra, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, “Daha fazla kazanım elde etmek için uğraşmak KDP’nin hakkı. Bu siyasi müzakere süreçlerinin doğal özelliklerindendir. Her taraf çalıştığı kadarını elde edecektir” diyerek, KYB’nin Cumhurbaşkanlığı adayını gelecek hafta yapılacak toplantıda belirleyeceğini belirtti.

KDP’den açıklama yapılmadı

KDP yöneticilerinin Beyra’nın açıklamalarına vereceği cevabı öğrenmek için yetkililere telefonla ulaşmaya çalışan Şarku’l Avsat muhabiri, söz konusu yetkililerden herhangi bir cevap alamadı.

KYB yetkilileri ise hala tartışma konusu olan Kerkük Valisi’nin durumunun çözüme kavuşturulması için bir takım çabalarda bulunuyor.

Konuya dair bir açıklama yapan KYB yetkililerinden Asos Ali, “Kerkük Valiliği, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde KYB’nin payıdır. Çünkü Kerkük yerel seçimlerinde, Belediye Meclisi’ndeki 12 sandalyenin 6’sını kazandık. Konunun şuana kadar henüz çözülememesinin sebebi ise KDP’deki kardeşlerimizin Belediye Meclisi toplantılarını boykot etmesidir. Aksi halde konu çoktan çözüme kavuşurdu” şeklinde konuştu.

Türkmenlerden tepki

Öte yandan, Kerkük’teki Türkmen partileri, yayınladıkları ortak bildiriyle, Kerkük Valiliği’nin Kürtlere verilmesini reddetmişti. Türkmen partiler ayrıca, 16 Ekim’de Irak hükümet güçlerinin saldırısı karşısında kentten kaçan Peşmerge güçlerinin kente dönüşüne de şiddetle karşı çıktığını vurgulamıştı.