Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Laricani protestolarla ilgili ABD’yi suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın çeşitli bölgelerinde devam eden protestoların üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine rağmen, üst düzey yetkililer, vatandaşların meydanlara çıkmasına dış güçlerin neden olduğunu ileri sürdü.

Protesto gösterilerine karşı en son tepkiyi de İran’daki yargı erki başkanı Laricani, gösterdi. Gösterilerin iç nedenlerine değinmeden suçlamalarda bulunan Laricani, ABD’nin, rejimi devirmeye yönelik çabaları için, istikrarı sarsmak ve kargaşa çıkarmak amacıyla milyonlarca dolar yatırım yaptığını ifade etti.

Laricani, dün yargı yetkilileri ile yaptığı toplantıda, “Yakın tarihli olaylarda, bazı gazetelerin ve kişilerin, toplumda böyle bir olay yaşanmasının sorun olmadığını gördüklerini” söyledi. Laricani ayrıca “Gerçekten kaos, Vandalizm ve (rejime düşman) olağanüstü tutumlar, bir sorun değil mi?” diye soru yönelterek, “insanların, protestolarının ve bazılarının anarşizm hakkındaki eleştirilerinin imajının değişimine izin vermemeleri gerektiğine” vurgu yaptı.

“Çeşitli olaylardan ders alarak, sızıntı yollarının kapatılmasını” talep eden Laricani, “Bazılarının huzursuzluk ve kaosun bedelini azaltmasına izin vermiyoruz. Çünkü biz, anarşistlerin çıkardığı huzursuzluğun maliyetinin azaltılmasının güvenlik, yetki ve hakları tehdit ettiğine inanıyoruz” diye konuştu. Ayrıca yetkililerin, protestocuların çoğunluğunun serbest bırakıldığı yönünde yapılan açıklamalarının aksine Laricani, “son protestolardaki eylemcilerin kesin bir ceza alacağını” aktardı.

Tesnim haber ajansı yer alan bilgiye göre, Laricani, İran rejiminin liberal, demokratik bir sisteme alternatif olduğunu iddia ederek, ABD’nin karşı çıktığı bölgesel ve uluslararası seviyedeki İran davranışının, bu alternatif sistemin bir sonucu olduğuna dikkat çekti.

Düşmanların, İran’daki siyasi sistemi değiştirme çabalarının arkasında olduklarını itiraf ettiklerini söyleyen Laricani, “Amerikalıların, ülkedeki güçleri ve darbeyi provoke ederek, iktidarı, özgürlük bahanesi altında ajanlarına teslim etmeye çalışıyor” dedi.

Hatemi: Halkın hoşnutsuzluğundan kaynaklanıyor

Hatemi, protesto gösterilerine yönelik yaptığı yeni açıklamasında, İran toplumunda yaşananların, halkın, reformcular ve diğerleri de dahil olmak üzere rejimdeki yöneticilere ve siyasi akımlara yönelik hoşnutsuzluğu ve güvensizliğinden kaynaklandığını, bununda beklentilerin karşılanmadığı anlamına geldiğini belirtti.

Hatemi, ABD yönetimini ve İsrail’i, İran’daki son olayları ‘istismar etme’ girişiminde bulunmakla suçladı. Eski İran Cumhurbaşkanı, öfkeli toplumun çoğunluğunun protesto gösterilerinden çekilmesinin nedenlerinden birinin de ‘Amerika’nın müdahalesi’ olduğunu söyledi.

Konu hakkında BBC kanalına açıklamalarda bulunan Hatemi , ‘İran toplumu arasında nefreti yaydığını’ belirtti.

Gösteriler dalga dalga yayılmıştı

Gösteriler, hayat pahalılığını protesto etmek amacıyla 28 Aralık’ta Meşhed kentinde başladı. 80’den fazla şehire yayılan ve yaşanan durumun iyileştirilmesinin talep edildiği sloganlar, rejimin devrilmesi ve en başta dini lider olmak üzere üst düzey yetkililerin öldürülmesinin istendiği sloganlara dönüşmesiyle alevlendi. Güvenlik güçleri ve protestocular arasında 10 gün süren çatışmaların ardından İran şehirlerine kısmi olarak sakinlik geri döndü. Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, güçlerinin, genişleyerek devam eden protesto gösterileri sonrasında üç şehre “kısmen” müdahale ettiğini belirtti.

Çoğunluk, yaşanan protestoların, ekonomik sorunlardan kaynaklandığına inanırken, bir kısım da İran içerisindeki siyasi ve ekonomik taleplerin birikmesinin neden olduğu kanaatinde.

Diğer yandan, İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Mesud Cezayiri ise ülkedeki protestolara yönelik tutumlarından dolayı Amerikalı yetkililere eleştiride bulundu.

İran’daki protestolara yönelik tutumlarından dolayı ABD’li yetkililere, onların kullandığı ifadelerin aynısını kullanarak ölçülü bir şekilde cevap vermeye çalışan Cezayiri, “ABD’nin birçok şehrinde gerçekleştirilen protestolarla ilgili ABD yönetiminin politikası eleştirilir. Uluslararası toplumun, protestolarda ABD halkının yanında yer alması gerekir. Bu kötü hükümete karşı protestolar desteklenmeli” ifadelerini kullandı.

ABD yöneticilerinin İran devrim mesajına karşı çıkmasına rağmen, ABD toplumunun bir kısmının İran’ı desteklediğini ve ülkelerinden saldırıları durdurmayı talep ettiklerini belirtti.

Ayrıca Cezayiri, ABD’nin ülkede iç karışıklıklar devam ederse, diğer ülkelerin içişlerine karışmamak zorunda kalacağını söyledi.