Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Las Vegas’taki saldırıya dair yeni bilgilere ulaşıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York’taki federal mahkeme, geçen ekim ayında Las Vegas’ta bir konser sırasında düzenlenen, 58 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin yeni belgeler yayınladı. Araştırma sonucunda saldırıyı düzenleyen 64 yaşındaki şüpheli Stephen Paddock’un olaydan 3 ay önce yarı otomatik silah satın almak için e-posta gönderdiği ortaya çıktı. Son belgeler ile saldırının aylar öncesinden planlandığı anlaşıldı.

Belgeler Paddock’un birlikte yaşadığı arkadaşı Marilou Danley’in evinde ortaya çıktı. Danley, araştırmacılara silahları doldurmada yardım ettiğini, üzerlerinde parmak izinin bulabileceklerini itiraf etmişti.

FBI, itirafa kadar Marilou Danley’in saldırı gerçekleştirmek için yardım ettiğine ilişkin herhangi bir delil olmadığını, Danley’in daha sonradan yetkililerle işbirliği yaptığını vurguladı. Mahkeme, Danley’in saldırıyı erkek arkadaşı ile birlikte planlayıp planlamadığına dair belgelere ulaşmak için Paddock ve kız arkadaşıyla ilgili tüm sosyal medya hesaplarını inceleyeceğini açıkladı. FBI, saldırıyı otelin 32. katından gerçekleştiren Paddock’un eylemden hemen sonra intihar ettiğini açıklamıştı.

Araştırmalarda elde edilen bilgilere göre Paddock, temmuz ayı sonunda bir silah satıcısına mail atarak silahın etkili olarak nasıl kullanılacağına ilişkin sorular sordu. Fakat Paddock’un iletişime geçtiği kişi henüz bulunamadı. Elde edilen bilgilere göre Paddock’un kullandığı 2 elektronik hesap bulunuyor. Hesaplarından biri başka biri tarafından daha kullanılıyordu. Ayrıca yine araştırmalara göre Paddock’un e-postasındaki mesajlarında saldırıdan önce silah satıcılarına çeşitli silahları denemek için teklif sunduğunu da ortaya çıktı. FBI Paddock’un saldırıyı tek başına planlamadığı üzerinde duruyor.