Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov: Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Kürtler de davet edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın, Suriye’deki Kürt temsilcileri, Soçi’de düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet ettiğini açıkladı.

“ABD, ya buradaki durumu anlamıyor ya da bilinçli bir provokasyon yürütüyor”

Bugün düzenlediği basın toplantısında, Suriye’deki siyasal süreçte Kürtlere de rol verilmesi gerektiğini belirten Lavrov, ABD’nin Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgelerini ele geçirme politikasını sürdüğünü savunarak, “ABD’nin bu ülkedeki eylemleri, ya buradaki durumu anlamadığını, ya da bilinçli bir provokasyon yürüttüğünü gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin uzun bir süre için Kürtleri şiddet kullanmaya çağırdığına değinen Lavrov, Washington’u, Kürtleri Şam ile diyalog kurmama konusunda ikna etmeye çalışmakla ve Kürtler arasında ayrılıkçı duyguları kışkırtmakla itham etti.

“Türkiye’nin haklı güvenlik kaygılarını desteklemeye devam ediyoruz”

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından, Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği askeri operasyon konusunda yapılan son açıklamada, “Türkiye’nin haklı güvenlik kaygılarını desteklemeye devam ediyoruz. Fakat sınırlama yapması, askeri operasyonunu kısıtlaması ve sivillerin ölümüne karşı dikkatli olması çağrısını yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Suriye muhalefetini temsil eden müzakere heyeti, Ocak ayı sonunda Soçi’de gerçekleşmesi beklenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılacaklarını açıklamıştı.