Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov: ABD’nin ‘Suriye’den çekilmeme’ açıklaması çelişkili | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in ABD ordusunun Suriye’den ancak Cenevre’deki barış görüşmelerinin başarılı olduğunun belli olmasının ardından çıkacağına dair açıklamasını değerlendirdi. Lavrov, Mattis’in Cenevre anlaşmalarıyla çelişen açıklamalar yaptığını söyledi.

Mattis basına yaptığı açıklamada, uluslararası koalisyonun, barış süreci sonuçlanana kadar Suriye’deki askeri varlıklarını sürdüreceğini belirtti.

Mattis’in açıklamasına karşılık Lavrov, “ABD, her ne kadar Beşar Esed’in görevini bırakmasını ön koşul olarak sunmasa da, Suriye’de yönetim değişikliğini doğru bir adım olarak görüyor. Bu tutum, Cenevre anlaşmalarıyla ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye’deki tek amaçlarının terörle mücadele olduğu yönündeki açıklamasıyla çelişiyor” ifadelerini kullandı.

Moskova, İran milislerini Suriye’nin güneyine çekme sözü verdiği iddilarını reddetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, “Eğer bölgelerdeki gerginliği durdurabilirsek, bu konuda konuşabiliriz. Eğer barış ve huzurda istikrar sağlanırsa, İran kontrolündeki birliklerin kaldırılması hakkında da konuşabiliriz” dedi.