Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov, Fransa’nın önerisini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransız mevkidaşı Jen-Yves Le Drian ile dün Moskova’da yaptığı görüşmede, daha önce tesis edilen tüm mekanizmaların etkin bir şekilde çalışması için harekete geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Lavrov, Suriye kriziyle ilgili Fransa’nın sunduğu ‘’iletişim grubu’’ kurma önergesini ise reddetti.

“Suudi Arabistan, tüm imkanları seferber etti’’

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, 9-11 Eylül’de Bakan Lavrov’un Suudi Arabistan ve Ürdün’e iş gezisi düzenleyeceğini açıklamıştı. Lavrov, muhalefet ve rejim arasında gerçekleşen Cüneyf Müzakerelerindeki ‘’Kritik Gruba’’ dikkat çekerek, doğrudan ve objektif müzakerelerin gerekliliğini savunduğu açıklamasında, ‘’Bölgedeki müttefik ülkeler özellikle de Suudi Arabistan, muhalefetin tümünü birleştirmek adına bizler için tüm imkanları seferber ettiler’’ ifadesini kullandı

SDG, Deyr-i Zor’a operasyon başlatacak

Reuters haber ajansı, Suriye Demokratik Güçleri(SDG) Askeri yönetiminden aktardığı bilgilere göre, SDG bugün, Deyr-i Zor’da DEAŞ’ı şehrin kuzey bölgelerinden çekilmeye zorlamak için askeri operasyon yapacaklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın dünkü açıklamasınd;, Deyr-i Zor’da yapılan hava saldırısında, dört üst düzey komutan da dahil 40 civarında IŞİD’li teröristin öldürüldüğünü duyurmuştu.

DEAŞ’lı aileler çölde kalmaya devam ediyor

DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon dün yaptığı açıklamada, bir Rus yetkilinin, Deyr-i Zor’a yaptıkları saldırılarda DEAŞ’ın yenilgisine gölge düşürmesin diye bulunduğu talebine cevaben; kendisine ait keşif uçaklarının hava sahasını boşalttığını ve Lübnan sınırındaki Kalamun’dan ayrılan DEAŞ militanlarının ve ailelerinin bulunduğu kafilenin Suriye çölünde kalmaya devam ettiğini belirtti. Açıklama , ABD’li askeri yetkililerin, örgüte ait kafileden olduğu belirtilen 85 DEAŞ militanının etkisiz hale getirildiğini duyurmasından birkaç saat sonra geldi.

Devrim Muhafızları Deyr-i Zor’da savaşmak için hazırlık yapıyor

Kaynaklar, Deyr-i Zor’un güneyindeki Hamimi çevresinde bulunan İran Devrim Muhafızları’nın Deyr-i Zor savaşına katılmak için hazırlık yaptıklarını bildirdi.