Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov: Körfez İşbirliği Konseyi’nın birliğini önemsiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, dün, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmet el-Sabah, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Sabah ve Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah Halit el-Hammad el-Sabah ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Kuveyt tarafından Körfez krizinin çözümü için yürütülen çabaların desteği hak ettiğini söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Resmi Haber Ajansı TAS’ta yer alan açıklamasında, “Körfez krizi ile ilişkili ülkelerle güçlü ilişkilere sahibiz. Kuveyt’in krizin çözümü için yaptığı girişimlerin, kriz üzerinde olumlu etkisi olabilecek herkesin daha aktif desteğini hak ettiğini düşünüyoruz. Bizler, krizin bütün taraflarının kabul edeceği bir yolla çözüm için destek vermeye hazırız” dedi.

Kuveyt Emir Şeyh Sabah el-Ahmet el-Sabah ile dün, bir araya gelen Lavrov, görüşme esnasında yaptığı konuşmada, Rusya’nın, 2015 yılında el-Sabah tarafından yapılan Moskova ziyaretinde, varılan ittifakların en kısa zamanda uygulamaya geçirilmesini umduğunu ifade etti.

Lavrov, daha sonra Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halit el-Sabah ile görüştü. Kuveyt Resmi Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, Rusya ve Kuveyt arasındaki ikili ilişkilerin bütün alanlarda güçlendirilmesinin konuşulduğu görüşmede, iki tarafın da önem verdiği uluslararası ve bölgesel gelişmeler de ele alındı.

Görüşmelerin sonunda, Rusya’nın Kuveyt tarafından Körfez krizinin çözümüne dair yapılan girişimlerine tam destek verdiğini belirten Lavrov, “Kuveyt’in krizin çözümü için yaptığı girişimlerin, kriz üzerinde olumlu etkisi olabilecek herkesin daha aktif desteğini hak ettiğini düşünüyoruz” cümlelerini kullandı. Rusya’nın hiç kimseyle rekabet etmek istemediğini ve bütün tarafların uygun gördüğü yardımı sağlamaya hazır olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Körfez ülkelerinin tümüyle iletişim halindeyiz. Körfez ülkeleriyle olan iyi ilişkilerimiz bizi onlarla bir araya getiriyor. Biz, Körfez İşbirliği Konseyi’nin birlik olarak kalmasına büyük önem veriyoruz. Körfez İşbirliği Konseyi, günümüzün çok kutuplu dünyasında önemli bir uluslararası aktördür.”

Rusya’nın Katar Büyükelçisi Nur Muhammet Holov, daha önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın Körfez krizinde bir arabulucu olarak hareket etmeyeceğini, Körfez ülkeleri arasında anlaşmazlıkların giderilmesini umut ettiğini söylemişti. “Katarlılar da krizin çözümünde Rusya’nın katkısını umuyor” şeklinde konuşmuştu.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Lavrov’un, Körfez Ziyareti kapsamında Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’a resmi ziyarette bulunacağı açıklanmıştı. Bakanlığın açıklamasına göre, Lavrov’un Körfez ziyareti kapsamında görüşeceği en önemli konulardan biri Suriye konusu olacak. Lavrov, Rusya’nın Arap ortaklarıyla Suriye’deki krizin Astana müzakereleri kapsamında çözümü için fikir alışverişinde bulunacak.