Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov, Körfez’e gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un, bu ay içerisinde Körfez ülkelerini ziyaret edebileceğini söyledi.

RIA Novosti ajansı, Rus Dışişleri Bakanı’nın bu ay bitmeden önce gerçekleşmesi beklenen Körfez ülkelerine yönelik ziyaretinin hazırlıklarının sürdüğünü bildirdi.

Rusya Dışişleri’nden bir kaynak Şarku’l-Avsat’a, Lavrov’un bölgeye yapacağı ziyaretin tarihinin henüz belli olmadığını söyledi. Moskova ve Riyad arasındaki ilişkilerde son zamanlarda tanık olduğumuz önemli olumlu gelişmelere işaret ederek, Rusya’nın Arap Körfez devletleri ile iyi ilişkiler kurmak için çözüme kavuşturmak istediği birçok dosyaya dikkat çekti. Lavrov’un ziyaret sırasında, katar krizi başta olmak üzere bölgesel sorunları görüşmesinin doğal olduğunu söyledi.

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Adil Cübeyr ile 12 Ağustos’ta gerçekleştirdiği telefon bağlantısında, ikili ilişkiler ve bölgesel meseleleri içeren birçok dosyayı görüştü. Rus Dışişleri Bakanlığı gerçekleşen bu görüşmeden sonra yaptığı basın açıklamasında, “Rus ve Suudi Dışişleri Bakanları, çeşitli düzeylerde öneme sahip iletişim gündemi dâhil olmak üzere, karşılıklı yarara bağlı olarak ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi için acil sorunları görüştü” dedi. Bakanlık, görüşme sırasında uzun vadede iki ülkenin çıkarlarına cevap veren çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel sahada istikrar ve barışın korunmasına katkı sağlanması noktasında paylaşılan ortak kanaate işaret etti. İki Bakan, Ortadoğu’da mevcut krizin giderilme yolları hakkında diyaloğun sürdürülmesinde anlaştı. Rus medyası Lavrov’un, Cübeyr ile Katar krizini ve çözüm yollarını konuştuğuna yer verdi.

Rusya, Katar krizinin çözümünde rol oynamaya çabalıyor. Bakan Lavrov, temmuz ayının sonlarında yaptığı basın açıklamalarında, “Moskova komşularıyla beraber, Katar krizinin çözümü konusunda, çözümün sağlanması için yardımcı olmaya hazırdır. Biz, karşılıklı kaygılar dikkate alarak bu krizi aşmaya ve çözüm arayışlarının tüm paydaşlar tarafından kabul edilebilir olmasına önem veriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu diyalogda Rusya’nın, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir es-Sabah’ın üstlendiği arabuluculuğu desteklediğini, “Rusya, Kuveyt’in bu çabalarına içeride veya yanında yer alarak yararlı şeyler yapabilir. Biz bu talepleri karşılamak üzere hazır olacağız” açıklamalarıyla ifade etmişti.