Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov: Moskova’nın eski Rus ajanının zehirlenmesiyle bir bağlantısı yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın resmi haber ajansı İnterfax’da yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın eski bir Rus casusun İngiltere’de zehirlenmesi olayıyla alakası olmadığını söyledi.

Lavrov, açıklamasında, Rus casusun zehirlendiği kimyasal maddenin numunesini İngiltere’den talep ettiklerini ancak bu talebin reddedildiğini söyledi. Londra hükümetinden kimyasal silah anlaşmasına uymasını istedi. Ülkesinin bu konuda yardımlaşmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Sputnik’te yer alan habere göre ise Lavrov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Skripal’ın zehirlendiği maddenin Rusya’da üretildiği yönündeki iddialar üzerine Londra’dan uzmanlarımızın kimyasal silahları yasaklama anlaşması çerçevesinde incelemede bulunması için bu maddenin numunesini istedik” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi’ni çağırdı

Öte yandan eski Rus casus Sergey Skripal ve kızına yönelik düzenlenen suikast girişiminden sonra iki ülke ilişkilerinin gerilmesi sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Maria Zaharova tarafından, bugün yapılan açıklamada, İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrıldığı bildirildi.

May, Rusya ürettiği kimyasal madde üzerindeki kontrolünü kaybetti

İngiltere Başbakanı Theresa May, dün yaptığı açıklamada, “Skripal suikastının arkasında Rusya’nın olması büyük bir ihtimal” diyerek, Moskova yönetimine suikastta kullanılan kimyasal sinir gazı programını açıklamasını istemişti.

May, İngiltere Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, “Değerlendirmemiz, Rusya’nın ülkeden kaçan bazı kişileri suikastlar için meşru hedefler olarak gördüğü yönünde. Hükümet, Rusya’nın Sergey ve Yulia Skripal’e karşı yapılan eylemden sorumlu olmasının kuvvetle muhtemel olduğu sonucuna vardı. Suikastta bu maddenin kullanılması ister doğrudan doğruya devlet tarafından yapılmış olsun, isterse devlete tabi aracılar tarafından yapılmış olsun Rusya’nın söz konusu kimyasal madde üzerindeki kontrolünü kaybettiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Moskova’ya karşı herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bilgi vermeyen May, Kremlin yönetimine söz konusu maddeye dair Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Komitesi’ne (OPCW) bilgi vermesi için Salı akşamına kadar süre verdi.