Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov: Rusya, ABD yaptırımlarına kayıtsız kalmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’yi uluslararası meseleler üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmakla suçlayarak, Rusya’nın ABD’nin uyguladığı yaptırımlara kayıtsız kalmayacağını açıkladı.

Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’nde konuşma yapan Lavrov, “Washington’un diplomasiyi bir kenara bırakıp silah yaptırımlarına başvurarak kullandığı yöntemler şu an sadece kapsamlı hegemonya arayışını yansıtıyor” dedi.

Rusya’nın ABD yaptırımlarına benzer karşılık vereceğini vurgulayan Lavrov, bu benzer yanıtın her zaman en uygun yanıt olmayacağını ifade etti.

“Diyalog normaldi”

Temmuz ayında Helsinki’de yapılan zirveyle ilgili olarak Bakan, “Diyalog normaldi. Ama Rus ve ABD başkanlarının ortak basın toplantısından sonra başlayan histeri, ABD’nin utanması gereken bir şey” dedi.

Lavrov, “Kişisel iletişim çok önemlidir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın olduğu bir toplantıya katıldım. ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve şimdiki Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştüm. Bana göre onlar, ABD’nin çıkarları için bizimle anlaşma yapmaları gerektiği düşüncesindeler” şeklinde konuştu.

Lavrov, Rusya’nın Washington ile yakın ilişkiler kurmaya hazır olduğunu belirterek, 2 ülke arasındaki ilişkilerin gerçek ve stratejik ilişkilere döneceğine inandığını vurguladı.