Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov, Suriye dosyasını görüşmek üzere İsrail’e gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalık olağan kabine toplantısında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un resmi ziyaret kapsamında bugün İsrail’e gideceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in birkaç gün önce kendisiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sırasında bu toplantıyı talep ettiğini söyleyen Netanyahu, Rus Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile yapacakları görüşmenin ana gündem maddesinin Suriye olacağını belirtti.

Son altı ayda 3 görüşme

Netanyahu, son altı ayda 3 kez Putin ile bir araya gelirken, görüşmelerde Suriye’deki çatışmalar ele alındı. Netanyahu bu görüşmelerde, İsrail’in İran’ın Suriye’deki varlığına şiddetle karşı çıktığına yönelik mesajlar vermişti.

İsrail, geçtiğimiz aylarda işgal altındaki Golan Tepeleri’ni hedef alan İran füzelerine cevap olarak, Hizbullah milislerine silah taşıyan konvoylar gibi Suriye’deki İran hedeflerine yönelik onlarca saldırı düzenlemişti.

Rejim sınırda kontrolü ele geçiriyor

Suriye rejimi, 19 Haziran’da Golan Tepeleri’nin yakınında bulunan ve ülkenin güneyinde yer alan Dera ve Kuneytra illerinde Rusya destekli saldırılar başlatmıştı.

Rejim güçleri, şiddetli bombalama ve Rusya tarafından yürütülen arabuluculuk anlaşmaları sayesinde şu anda her iki ilin büyük bir kısmında kontrolü ele geçirdi.

İsrail, İran kuvvetleri ve Hizbullah militanlarının Golan Tepeleri’nden uzak kalarak, Suriye’den çıkışı konusunda güvence istiyor.