Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov, Washington ve Pyongyang’a diyalog çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada ABD ve Kuzey Kore taraflarına müzakerelere başlama çağrısında bulundu. Rusya’nın söz konusu müzakerelerin kolaylaştırılmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı: BM yaptırımları savaş nedenidir

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı, New York’ta geçtiğimiz günlerde toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) oy birliğiyle onayladığı yaptırımları savaş nedeni olarak nitelendirdi. “Yaptırım kararının lehine elini kaldıran ülkelere bedelini kesinlikle ödeteceğiz’ ifadesini kullandı.

BMGK, Cuma günü aldığı kararla Kuzey Kore’ye yaptığı petrol ithalatını ve yurtdışında çalışan Kuzey Koreli vatandaşların kazancını ülkelerine havale etme işlemlerinin sınırlandırılması gibi yeni yaptırımlar uygulanmasına karar vermişti.

Tasarı ABD tarafından hazırlandı. Tasarıya göre Pyongyang’ın kıtalararası nükleer ve balistik füze denemelerine devam etmesi halinde, Kuzey Kore’nin yaptığı petrol ürünü ithalatının yıllık 500 bin varille sınırlandırılarak yaklaşık yüzde 90 oranında kesilmesi öngörülüyor. Ayrıca ham petrol arzının da yılda 4 milyon varilde tutulması hedefleniyor.

Çin, tüm ülkeleri gerilimi azaltmak için yapıcı çabalar göstermeye çağırdı

Çin Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hua Chunying, yaptırım kararının sıradan insanların yaşamlarını, normal ekonomik işlemleri veya insani yardımları etkilemeyi amaçlamadığını söyledi.

Kuzey Kore ile yaşanan krizi çözmek için barışçıl yöntemlerin kullanılmasını ve tüm tarafların gerginliği azaltmak için adım atması gerektiğini vurgulayan Chunying, “Mevcut durumda, tüm ülkelere itidal çağrısında bulunuyor ve Kore Yarımadası’ndaki gerginliği azaltmaya yönelik yapıcı çaba sarf etmeye çağırıyoruz. Sorunu uygun bir şekilde çözmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’nin iki müttefiki olan Çin ve Rusya, BMGK’nın son yaptırım kararını desteklemişti.