Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lavrov’dan Ankara’ya kritik ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderlerinin Suriye konusunda düzenleyeceği zirvenin hazırlıkları ve İdlib’deki durum hakkında görüşmelerde bulunacağı bildirdi.

Rus basını, İdlib’deki durumu çözüme kavuşturmak için yapılan toplantıda anlaşmaya varılacağını belirtirken, Rusya, Türkiye ve İran’a karşı ABD’nin yaptırımlarının, üç ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmek için itici bir güç olacağı düşünülüyor.

Dosyadaki konular neler?

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından, iki tarafın masasında tartışılacak konuların ayrıntıları hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, Bakanlık Sözcüsü Mariya Zaharova, özellikle Ankara ve Washington arasında patlak veren ticaret savaşı gibi bir dizi ikili dosyaya ek olarak, Suriye’deki işbirliği konusuna odaklanılacağını söyledi.

Hükümete bağlı Novosti haber ajansından aktarılana göre, görüşmelerin odağında İdlib’deki durum ve mültecilerin geri dönüşü meselesi ile ilgili Rus girişimleri yer alacak. Ayrıca Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın liderlerini 7 Eylül’de bir araya getirecek zirveye yönelik hazırlıkların görüşülmesi de bekleniyor.

7 Eylül’de gerçekleşecek zirvenin gündeminde ise bölgesel ve uluslararası güçlerin katılımı ile Astana yolunun genişletilmesiyle, Suriye dosyasının çözüm mekanizmaları üzerinde ortak bir tutumun benimsenmesi yer alacak.

Nezavisimaya Gazeta gazetesinin yayınladığı bir rapora göre, Moskova ve Ankara’nın, İdlib’deki durum ile ilgili olarak, Suriyeli muhalif grupların tasfiye edilmesini, silah bırakmayı ve uzlaşmayı engelleyen aşırılıkçı güçlerin izole edilmesini sağlayacak çözüm mekanizmalarına ulaşmaları uzak görünmüyor.

Gazetenin Rus kaynaklarından edindiği bilgilere göre, ABD’nin Rusya, Türkiye ve İran’a karşı yaptırım politikası, üç taraf arasında, aralarındaki uzlaşmayı güçlendirmek için çok önemli bir rol oynuyor ve bu durumun özelde Suriye meselesi ile ilgili tutumlardaki gelişmeler başta olmak üzere genel olarak bölgesel durum üzerinde de yansımaları görünüyor.

Putin, Ruhani ve Erdoğan ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen hafta telefonla görüştü.

Kremlin tarafından yapılan açıklamaya göre, Putin ve Ruhani’nin, iki gün önce Kazakistan’da düzenlenen Hazar Denizi Zirvesi etrafında gelişen meseleler, Suriye dosyası ve bir dizi önemli konu üzerine odaklandıkları ifade edildi. Putin, Hazar dosyası ile ilgili iş birliğinin güçlendirilmesi ve Suriye krizi başta olmak üzere bir dizi önemli meselenin çözümüne yönelik gösterilen çabalar hakkında Ruhani ile fikir alışverişinde bulundu.

Cibran Basil, önümüzdeki hafta Moskova’yı ziyaret edecek

Öte yandan, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Cibran Basil’in mültecilerin ülkelerine dönüşünü kolaylaştırmaya yönelik Rus girişiminin bir parçası olan “Lübnan’daki Suriyeli mülteciler” dosyasını tartışmak üzere önümüzdeki hafta Moskova’ya ziyaret edeceği bildirildi.

Sputnik haber ajansının kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Bakan Basil, Rus mevkidaşı ile söz konusu dosyayı tartışmak için 20 Ağustos’ta Moskova’yı ziyaret edeceği belirtildi.

Öte yandan Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, başkanlığını yaptığı diplomatik ve askeri bir heyet ile Lübnan’ı ziyaret etti. Lübnanlı üst düzey yetkililerle bir araya gelen Rus heyeti, Suriyeli mültecilerin geri dönüşüne ilişkin Rus girişiminin ayrıntıları ve bu dosyadaki ilgili ülkelerle ortak koordinasyon yollarını görüştüler.

900 bin Suriyeli ülkelerine dönmeye hazır

Rusya Savunma Bakanlığı ise görüşmelerin ardından yaklaşık 900 bin Suriyeli mültecinin “mümkün olan en kısa sürede” eve dönmeye hazır olduğu açıklamasında bulundu. Bakanlık, geri dönmek isteyenlerin sayısını belirlemek için oluşturulan mekanizma ile ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Bakanlık pazar günü yaptığı açıklamada, Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim üssünü hedef alan iki İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) düşürüldüğünü bildirdi. Yapılan askeri açıklamada, İHA’ların İdlib’deki tırmanışın azaldığı bölgeden havalandıkları ifade edildi. Açıklamada, Hmeymim hava savunmasının, üsse yaklaşan iki İHA’nın herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadan imha ettiği bildirildi.