Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lawrence’ın evi tüm tepkilere rağmen satışa sunuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arabistanlı Lawrence olarak bilinen T. E. Lawrence’ın arkadaşları tarafından kurulan dernek, İngiliz subayın büyüdüğü, çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği evi satılmasını önleme çabaları boşa çıktı. Evin sahibi binayı satmaya karar verdi. Ev, Saville Emlak Şirketi’nde 2.95 milyon İngiliz sterlini karşılığında satışa sunuldu. Şirketin sitesinde evin tarihi geçmişi, oda sayısı ve avantajlarının yanı sıra bakıma ihtiyacı olduğu bilgisi verildi.

Lawrence’ın 1896-1921 yılları arasında yaşadığı ve dönemin önemli isimleri ile bir araya geldiği evde mavi bir tablo bulunuyor. Ancak internet sitesinde tabloya ilişkin ek bir fiyat yok. Saville Emlak müdürü Rooney van der Boog, Şark’ul Avsat ile yaptığı röportajda alıcının evde değişiklik yapmak istemesi durumunda tarihi önemi nedeniyle herhangi bir engelle karşılaşıp karşılaşmayacağı sorusuna bu durumun yerel kanunlarla korunduğu cevabını verdi. “Evde bazı değişiklikler yapmak isterse bu belediye meclisinin gözetiminde olmalıdır” ifadesini kullandı. Boog, alıcının evde asılı olan mavi tabloyu saklamak zorunda olmasıyla ilgili olarak da “Elbette, alıcının onu korumak isteyeceğini düşünüyorum. O yerel tarihin bir parçası” ifadesini kullandı.

Boog ev hakkında “ Ev yıllardır Lawrence’ın ailesinin mülkiyeti değil. Lawrence’ın ailesinin şu anda evle bir ilgisi yok. Biz burada son ikamet eden kişinin ölümünden sonra evi satışa sunduk” dedi.

Boog, evin satışı ile ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

“Evi satışa sunduktan kısa bir süre alıcılar bizimle iletişime geçti. Fakat bu ilginin birçok sebebi var. Konumu, okullar ve üniversiteler için ideal. Bu, dokuz odası ve bahçesinde ek bir yapı bulunan büyük bir ev. Büyük ailelerin daha çok önem göstermesini umuyorum.”

Lawrence, Victoria tarzı olan ve standart İngiliz evlerinin 4 katı büyüklüğünde olan bu eve ailesiyle birlikte 8 yaşındayken, 1896 yılında taşındı. Çocukluk yıllarını geçirdiği bu evden Oxford Üniversitesi’nde tarih okumaya başladığında ayrıldı.

Aile, Lawrence’ın arkeoloji alanında çalışmaya başlamasından sonra kullanması için bahçede küçük bir kulübe yaptı. Lawrence hayatının bir bölümünü burada geçirdi. 1918’de Birinci Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra 1921 yılına kadar burada yaşadı ve Ortadoğu’ya seyahat etmeden önceki son yıllarını da bu evde geçirdi.

Arabistanlı Lawrence’ın sevenleri tarafından başlatılan çeşitli kampanyalara rağmen ve tarihi yapının korunması ile ilgili yasa çıkarılması yönündeki çabalar başarısız oldu. Lawrence’ın ölümüne kadar yaşadığı ve Clouds Hill adıyla bilinen İngiltere’nin güneybatı bölgesindeki Dorset’teki küçük evin tarihi binalar arasında bulunmasına rağmen hükümet, evin korunması talebini reddetti. Dernek, evin bir emlak şirketi tarafından satın alınarak daire haline dönüştürülmesinden duyulan endişeyi dile getirdi.

Dernek ve tarih tutkunları, Dorset’te bulunan Lawrence’ın mezarının da yakınlarında taş ocağının yapılması nedeniyle tehlike altında olabileceğini bildirdi. Lawrence tarihinin korunmasına yönelik ikinci mücadelenin de kaybedileceği endişesi duyulmaya başlandı. BBC’nin haberine göre bölge konseyi, taş ocağını Lawrence’ın mezarının bulunduğu St Nicholas Kilisesi’nin bahçesini kapsayacak nitelikte genişletmeyi planlıyor.

BBC bölgedeki taş ocağının çevrenin yanı sıra kiliseyi ve Lawrence’ın mezarını ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri de olumsuz etkileyeceğini aktardı.

Bölge sakinleri plana karşı protesto başlattı. Köy sakinleri bu ayın sonuna kadar yürütülecek görüşmelerde görüşlerini sunmaya çalıştı.

Arabistanlı Lawrence’ın mezarıyla ilgili endişelere ek olarak köy sakinleri, bu ocakların köydeki tarihi binaları da etkileyeceğine yönelik endişelerini dile getirdi.

Lawrence, 1935’te bir motosiklet kazasında ölümüne kadar Dorset’te yaşamıştı.