Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Le Drian ‘Katar Krizi’ni görüşmek için Cidde’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar krizi devam ederken, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İngiltere, ABD ve Almanyalı mevkidaşlarından sonra Körfez gezisi kapsamında Cidde’ye gidiyor. İki gün sürecek gezide Kuveyt, BAE ve Doha’yla bağlantıya geçilerek krizin bir an önce son bulması için çalışmalar yürütecek.

Fransa yaptığı açıklamada, Bakan Jean-Yves Le Drian’ın turu, Katar ve Katar’ı teröre destek vermek, onu finanse etmek, fitne ve bozgunculuğa sebebiyet verecek şahsiyetleri ülkesinde barındırmakla suçlayan 4 ambargo ülkesi arasındaki görüş ayrılıklarını ortadan kaldırma çabası olarak değerlendirilmelidir denildi.

Riyad’ta bulunan Fransa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, bakanın ilk gün Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz El-Suud, Meclis Başkan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Adil Cübeyr ile görüşeceği ifadelerine yer verildi. Akşam saatlerinde iki bakanın basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, son gelişmelerin ardından Katar ambargosunun uzatılması görüşünde olduğuna işaret ederek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘’Katar egemenlik diye bağırıp çağırıyorsa 4 Ambargo devleti de kendi egemenlik haklarını kullanıyor. 4 ülkenin sınırları kapatma ve istikrarı koruma adına yaptıkları kendi hakları olup, bu yaptırımlar Katar tavrını değiştirmedikçe daha da artacaktır’’ diyen Bakan sözlerine şunları ekledi “Açıkça söylemek gerekirse Katar’ın bu tavırları böyle devam ettiği sürece siyasi bir çözümden bahsetmek çok uzak bir ihtimal olup, değişecek bir şey de yoktur. Bizim yapmamız gereken ise başka ilişkiler geliştirmektir’’ dedi.