Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız bakanlardan Bağdat çıkarması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, dün Bağdat’a ziyaret gerçekleştirdiler. Daha sonra DEAŞ’ın Telafer yakınlarında hezimete uğraması sonrasında imar çalışmaları kapsamında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’e geçtiler.

Fransa Savunma ve Dışişleri Bakanları, Bağdat’a gelerek Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ile görüştükten sonra, ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Le Drian, “Biz savaşta yer almaktayız, barışta da yer alacağız” diyerek, ülkesinin niyetini belirtti. Fransız bir kaynak, Paris’in, Irak’ta son üç yıldır yapmakta olduğu siyasi ve ekonomik yatırımın meyvelerini toplamak istediğini vurgulayarak, Fransa’nın Bağdat’la her alanda ‘uzun vadeli bir ilişki kurmak’ amacında olduğunu belirtti.

Fakat Paris, tıpkı diğer bölgesel ve küresel ülkeler gibi, 25 Eylül’de yapılması planlanan Kürtler’in bağımsızlık referandumunu kriz çıkaracak, yakın bir tehlike olarak görmekte. Fransa, 90’lı yıllardan beri kendini, ‘Kürtlere dost’ olarak nitelemekte ve Kürtler üzerinde etkisi bulunmakta. Ayrıca Paris, ‘Kürtlerin mevcut Irak anayasasına bağlı olarak kendi başına yönetimini desteklemekte.’