Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Letonya’daki seçimleri Rus yanlısı parti kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) ve Nato üyesi olan Kuzey Avrupa ülkesi Letonya’da yapılan parlamento seçimlerinde, ilk sonuçlara göre Rusya yanlısı Uyum Partisi oyların yüzde 19,8’ini alarak birinci oldu.

Nüfusunun dörtte birini Rusların oluşturduğu Letonya’daki seçimlerde, KPV LV Partisi (Devletin Sahibi Kim?) oyların 14,3’ünü alarak ikinci, Yeni Muhafazakar Parti ise yüzde 13,6 oy oranı ile üçüncü sırada yer aldı.

16 partinin yarıştığı seçimlerde, mevcut sağ koalisyonun ortaklarından Ulusal İttifak oyların yüzde 12’sini alarak dördüncü olurken, AB ve NATO yanlısı Letonya için Kalkınma Partisi yüzde 11 oy oranı ile beşinci olabildi.

Uyum Partisi lideri ve başkent Riga Belediye Başkanı Nils Usakovs, yaptığı açıklamada bu sefer hükümette yer almayı ümit ettiklerini söyledi.

Analistler, koalisyon hükümeti kurulması için uzun ve zorlu müzakerelerin yapılmasını bekliyor.

Uyum Partisi’nin, yeni parlamentodaki partilerle koalisyon yaparak, 100 üyesi bulunan mecliste en az 51 sandalye ile hükümeti kurması gerekiyor. Uyum Partisi daha önce düzenlenen 3 seçimi de kazanmıştı fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin liderliğindeki Birleşik Rusya Partisi’yle ortaklık anlaşması imzalayan ve daha sonra konuyu aydınlatmadan bu anlaşmadan çıktığını söyleyen Rus yanlısı Uyum Partisi ile hiçbir parti koalisyon yapmaya yanaşmamıştı.

Uyum Partisi lideri ve başkent Riga Belediye Başkanı Nils Usakovs, bu seçimlerde partisinin hükümete girme konusunda kararlı olduklarını söyledi. Usakovs, “Uyum Partisi olmadan hiçbir koalisyon hükümet kurmakta güçlü ve istikrarlı olamaz. Aksi takdirde eşcinsel haklarını destekleyen ve yabancı düşmanı olan bir koalisyona sahip olabilirsiniz. Böyle bir hükümet, 2 ya da 3 hafta sürmez” dedi.

Ancak 7 parti üzerine kurulu bir meclis, koalisyon kurmak için birçok olasılık sağlarken bu bağlamda parti liderleri arasında resmi olmayan temaslar yapılacak.

Analistler, Uyum Partisi ve KPV LV’nin bulunduğu bir koalisyon hükümet kurulma ihtimalinin yeni siyasi partilerle birlikte bulunacak formüle göre eski merkez sağ koalisyonunun genişletilmesi ihtimalinden daha az olduğuna inanıyor. Siyasi analist Marcus Christenson, “Seçmenler bir yandan değişiklik istiyor, diğer yandan da ülkelerini Rusya’ya ve popülistlere bırakmak istemiyorlar” dedi.

Seçimler siber saldırıya uğradı

Seçim sürecinde Letonya’daki bir site elektronik saldırıya uğradı. Sitenin kullanıcıları ekranlarında Kremlin destekçisi mesajlar gördü. Mesajda “Letonyalı yoldaşlar, bu sizi ilgilendiriyor. Rusya’nın sınırları yok” ifadeleri yer aldı. Nüfusu 1.9 milyona ulaşan bu Baltık ülkesi ile büyük komşusu Rusya arasında Sovyet işgalinden bu yana zor bir ilişki var.

Analist Marcis Bandics, “NATO üyesi Letonya’nın, NATO’nun talep ettiği gibi savunma harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’si olduğu bu dönemde Uyum Partisi’nin savunma harcamalarını yüzde 1’e indireceği vaadinde bulunduğu açıklamasına dikkat edin” dedi.

Sonuçlara göre tek başına iktidar olabilmek için yeterli oyu alamayan Uyum Partisi’nin, hükümeti kurabilmek için koalisyon kurması gerekiyor.

Daha önceki seçimlerde koalisyon kuramadığı için hükümete giremeyen Uyum Partisi’nin KPV LV ile koalisyon kurabileceği belirtiliyor.

Uyum Partisi ile KPV LV’nin ortak hareket etmesi durumunda 100 üyesi bulunan mecliste 55 sandalyeyle hükümet kurabiliyor.

Rus azınlığı temsil eden Uyum Partisi’nin parlamento seçimlerinin kazanmasında, ülkedeki Rus azınlığın seçimlere yoğun katılım göstermesinin rol oynadığı ifade ediliyor.

Uyum Partisi daha önceki seçimleri oyların yüzde 23,3’ünü alarak kazanmış ancak koalisyon teklifi diğer partiler tarafından reddedilmişti.

Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis, hükümeti kurma görevini Yeşiller ve Çiftçiler Birliği milletvekili Maris Kucinskis’a vermişti.

AB ve NATO üyesi Letonya’nın Rusya ile 276 kilometrelik sınırı bulunuyor.

İki milyon nüfusa sahip ülkede NATO’ya bağlı binden fazla asker görev yapıyor.