Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liberal Vefd Partisi, Mısır siyasetine geri döndü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da Mart ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aday başvuru süresi dolarken, gözler tek aday konumundaki Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye rakip çıkaracağı tahmin edilen Mısır’ın köklü partilerinden Vefd Partisi’ne çevrildi.

Yerel haberlere göre, Vefd Partisi Başkanı Seyyid Bedevi, adaylık için son gün olan dün gerekli sağlık raporu için başvurusunu yaptı. Yüksek Seçim Kurulu ise adaylık başvurularını önümüzdeki Pazartesi gününe kadar almaya devam edecek.

Konuya dair, dün, Şarku’l Avsat’a bir açıklama yapan Vefd Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yasir Hasan, “Parti olarak büyük ihtimalle Sayın Seyyid Bedevi’yi aday göstereceğiz. Ancak nihai karar Cumartesi günü yapılacak parti yüksek kurulu toplantısında alınacak” dedi. Parti içinde Bedevi’nin adaylığının büyük oranda kabul edildiğini ancak itirazların da olduğunu belirten Hasan, bu yüzden bugün yapılacak parti yüksek kurulu toplantısının zorlu geçeceğini ifade etti.

Sağlık raporu talebinde bulundu

Mısır’da, Cumhurbaşkanlığı adaylarının sağlık raporlarını hazırlamakla görevli Sağlık Komitesi Başkanı İmad Kazım, Reuters’e yaptığı açıklamada, Vefd Partisi lideri Seyyid Bedevi’nin sağlık raporu talebinde bulunduğunu aktardı.

28 Ocak son tarih

Şuana kadar sadece Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin sağlık raporunun hazırlandığını ve kendisine teslim edildiğini belirten Kazım, başvurusu yapılan sağlık raporlarının en geç 28 Ocak gününe kadar teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Yerel kaynaklar Bedevi’nin, Anayasa gereği Cumhurbaşkanlığına adaylık için gerekli olan 20 Temsilciler Meclisi Üyesi’nin desteğini aldığını bildiriyor. Mısır Anayasası’na göre, Cumhurbaşkanlığı’na aday olan birinin başvurusunun kabul edilmesi için en az 20 Temsilciler Meclisi Üyesi’nin desteğini aldığına dair imza toplaması gerekiyor.

Vefd Partisi tarafından konuya ilişkin yayınlanan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı’na aday gösterilmesi hususunda Parti içi istişarelerin devam ettiği ancak kesin karara ulaşmak için bugün düzenlenecek parti yüksek kurulu toplantısının beklendiği belirtildi. 57 üyeden oluşan Vefd Partisi Yüksek Kurulu’nun onayı halinde Bedevi’nin aday gösterileceği tahmin ediliyor.
Bedevi üzerinde uzlaşı sağlandı

Parti tarafından daha önce yapılan açıklamada ise seçimlerde Cumhurbaşkanı Sisi’ye destek verileceği ilan edilmişti. Parti üyeleri, dün gerçekleştirdikleri toplantılar sonucu birden fazla aday olmasına rağmen yoğun tartışmalardan sonra Bedevi ismi üzerinde uzlaşmıştı.

Vefd Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yasir Hasan, “Toplantılar sonrası Bedevi’den başka kimsenin adaylığı konusunda bir karar alınmadı. Bu konudaki diğer adımlarımızı süreç içerisinde açıklayacağız” dedi.

Mısır’ın köklü partilerinden biri

Liberal ideolojiye sahip Vefd Partisi, Mısır’ın en köklü partilerinden biri olarak biliniyor. 1918 yılında kurulan parti, 23 Temmuz 1952 devrimine kadar ülkenin en büyük partisi konumundaydı. Eski Mısırlı liderlerden Sad Zaglul tarafından kurulan Vefd Partisi’nde, Mısır’ın tanınmış siyasi simalarından Abdulaziz Fehmi, Ali Şaravi, Ahmet Lutfi Seyyid, Mukrim Abid ve birçok etkili siyasetçi yer almıştı.

Anayasa’yı ihlal ederek, tüm siyasi partileri kapatan ve Krallık rejimine son veren 1952 devriminden sonra kapatılan Vefd Partisi, eski Mısır Cumhurbaşkanı Ever Sedat döneminde çok partili sisteme dönülmesiyle 1978 yılında Yeni Vefd Partisi adıyla yeniden siyasi arenaya dönmüştü.

Parti’nin sembol ismi, kurucusu olan Sad Zaglul’un aksine Krallık döneminde Başbakanlık görevi üstlenen Abdulhalık Servet olmuştu. Parti’nin bir başka sembol ismi olan Mustafa Nahhas, uzun müddet Başbakanlık görevini yürütürken, Fuad Serrac ise geçmişte Maliye ve İçişleri Bakanlıkları dâhil birçok Bakanlık vazifesi yürütmüştü.

Vefd Partisi’nin mevcut Başkanı olan Seyyid Bedevi ise 2010 yılında gerçekleşen Parti Genel Kurulu’nda, Mahmud Abaza ile giriştiği başkanlık yarışını kazanarak, partinin başına geçmişti. Vefd Partisi, 2015 yılında düzenlenen Parlamento seçimlerinde, Temsilciler Meclisi’nde en fazla üyesi olan üçüncü parti olmuştu.

Devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde, 2005 yılında düzenlenen çok partili seçimlere katılan Vefd Partisi, bu seçimlerde yüzde 88’lik oy oranıyla seçimi kazanan Mübarek’in ardından yüzde 3 ile en fazla oy toplayan üçüncü parti olmuştu.

Öte yandan, Mısır’da 18 partiden oluşan Mısır Koalisyonu, Vefd Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasını destekleyerek, bu katılımın Mısır’daki çok partili siyasi yaşam tecrübesini güçlendireceğini vurguladı.

Açıklamada, “Vefd Partisi’nin seçimlere katılma kararı, Mısır’daki siyasi partilerin sahadan silindiği ve Mısır’da çok partili bir düzen olmadığı yolunda yorumlar yapan çevrelere güçlü bir cevap olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Çok sayıda parti bulunuyor

Mısır Koalisyonu bünyesinde, Toplumsal Özgür Anayasal Parti, Vatanın Koruyucuları Partisi, Arap Partisi, Adalet ve Eşitlik Partisi, Yeni Bağımsızlar Partisi, Mısır Gençler Partisi, İnsan ve Vatandaş Hakları Partisi, Demokratik Birlik Partisi, Mısır’ın Sesi Partisi ve Ümmet Partisi gibi siyasi partiler bulunuyor.