Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liberman, el-Halil’de yeni bir Yahudi yerleşiminin kurulmasını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, dün, el-Halil kentinde Filistinlilere ait arazilere kurulan Yahudi yerleşimlerini resmileştiren kararı onayladı.

El-Halil İmar Komitesi’nde çalışan Filistinli yetkililer ve el-Halil Belediyesi Avukatı, kentin kuzeyinde bulunan Ebu Halave ve Ayda ailelerine ait arazilere Yahudi yerleşimciler tarafından kurulan 4 prefabrik ev hakkında, söz konusu aileler adına İsrail polisine şikayet dilekçesi verdi.

Konuya dair bir açıklama yapan el-Halil Belediyesi Avukatı Tevfik Cahşan, İsrailli polislerle giriştikleri uzun tartışmalardan sonra şikayet dilekçelerini sunmayı başardıklarını söyleyerek, “Polisler bize, Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın talimatı olduğu gerekçesiyle şikayeti kabul etmeyeceklerini söyledi” dedi.

Saatlerce süren uzun tartışmalardan sonra Filistinlilere ait arazilere el konulması ve bu arazilere yerleşim kurulmasının durdurulmasını talep eden şikayet dilekçelerini yetkili mercilere ulaştırdıkları dile getiren Cahşan, “Bu konuda ilgili mahkemelere ulaştırmak üzere dosyalar hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yahudi yerleşimciler tarafından yaklaşık 70 dönümlük arazisine prefabrik ev kurulan Filistinli Şaban Ebu Halave ise Yahudilerin arazilerine ilk kez el koyma girişiminde bulunmadıklarına işaret ederek, “Yahudi yerleşimciler daha önce de arazimize 6 prefabrik ev kurmuş ancak İsrail mahkemesinden bu evlerin sökülmesi yönünde bir karar çıkarmıştık” dedi. Ebu Halave, sözlerini, “Yıllardır arazilerimize el koymak isteyen Yahudi yerleşimcilerle mücadele ediyoruz. Yahudiler, arazilerimize bölgede bulunan iki Yahudi yerleşimini birleştirmek amacıyla yeni bir yerleşim kurmak istiyorlar biz de onlara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz” şeklinde sürdürdü.

Yahudi yerleşimcilerin ardında İşgal Devleti İsrail var

El-Halil İmar Komitesi Genel Müdürü İmad Hamdan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, şunları söyledi;

“Benzeri olayları araştırdığımızda bu girişimlerin arkasında Yahudi devletinin olduğunu gördük. İsrail, Yahudilerin Filistinlilere ait arazilere el koymasını meşrulaştıran yasalar çıkararak bütün uluslararası kanunlara aykırı davranmaktadır. İşgal devletinin siyaseti bölgede tehlikeli bir durum oluşmasına neden oluyor. İsrail işgal devleti, Filistinlilerin topraklarını gasp ederek buraları Yahudilerin yaşadığı yerleşim birimleri haline getirmek istiyor. Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından konuya ilişkin olarak alınan uluslararası 2234 sayılı kararın uygulanması için bir an önce harekete geçmelidir. 2234 sayılı karar, Yahudi yerleşimi kurulmasını suç olarak nitelemekle beraber, İsrail işgal devletinin daha önce kurulan yerleşimleri bozarak bu bölgeleri asli sahiplerine iade etmesini ön görüyor.”

Uzlaşı Hükümeti: Filistinlilerin mukaddesatına el uzatılamaz

Öte yandan, Filistin Uzlaşı Hükümeti, Yahudi yerleşimcilerin el-Halil kentinde bulunan Hz. İbrahim Camii haremindeki meydana çadır kurmalarını kınadı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Filistin Uzlaşı Hükümeti Resmi Sözcüsü Yusuf Mahmud, yerleşim çadırları kurulmasının “İşgal üzerine işgal” olduğunu söyledi.

Yahudi yerleşimcilerin işgalleri, Müslümanların Hz. İbrahim Camii’ne ulaşmasının ve ezan okunmasının engellenmesi suretiyle Filistinlilerin mukaddesatına el uzatılmasına devam edilmemesi konusunda uyarıda bulunan Mahmud, “Bu girişimler, dini duygu ve inançlara saldırı içeren uluslararası insan hakları ilkelerine aykırı girişimlerdir. İnsanların birbirlerinin inançlarına saygı duymasını ön gören bütün uluslararası anlaşmaları ihlal etmektedir” dedi.

Mahmud, açıklamasında, ayrıca, uluslararası toplum ve insan hakları kuruluşlarından, “İsrail’in saldırılarını ve Filistin’deki mukaddes mekanlara el uzatmasını kınayarak, bu konudaki uluslararası kanunları işletmesini” istedi.