Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liberman, erken seçim girişiminde Netanyahu’yu destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arabulucuların koalisyon hükümetinin dini partilerle olan krizi sonlandırma başarısının ardından Savunma Bakanı Avigdor Liberman bu krizi tekrar alevlendirerek, ‘askerlikten muafiyet’ konusunun kendisi ve ordusu açısından kabul edilemez olduğunu söyledi. Bakan, konunun kanunlaşması durumunda hükümetten çekileceğini açıkladı.

Netanyahu, daha önce Liberman’a, (Liberman bulunmaksızın) hükümetin 61 milletvekiline dayalı olarak devam etmesini kabul etmeyeceğini ve herhangi bir bedelle seçimlerin erken bir tarihte olmasının aralarındaki koordinasyonla gerçekleşeceğini söylemişti.

Netanyahu’ya yakın siyasi kaynaklar, Başbakan ve Liberman’ın yolsuzluk suçlamasından kurtulmak için önümüzdeki Haziran ayı sonunda erken seçim yapılmasını amaçladıklarını söyledi. Ancak bu durumun, hükümet koalisyonu ve muhalif partiler tarafından reddedildiği kaydedildi. Bu nedenle 40 milletvekili 12 Mart’ta İsrail Parlamentosu Knesset’te bir araya geldi. Bu bağlamda milletvekilleri, Netanyahu’nun da baştan sona kadar (parlamento hükümlerine uygun olarak) kişisel olarak toplantıya katılmasını gerekli kıldıkları bir toplantı gerçekleştirdi.

Siyonist Kamp Partisi’nden milletvekili Tzipi Livni, bu girişime saldırarak, toplantı sırasında Netanyahu’ya atıfla “Sayın Başbakan, erken seçimle yalnızca tek bir hedef için çalışıyorsun; halk hakkındaki gerçeği örtüyorsun. Halkın, seçimlerden önce sana karşı suçlamaların ayrıntılarını öğrenmesini istemiyorsun. Çünkü biliyorsun ki, bu gerçekler öğrenilirse seçilemezsin” dedi. Livni ayrıca, “Siyasi sonun yaklaşıyor. Ne zaman olduğunu bilmiyorum, ama çok yakın. Soru şu; o ana kadar İsrail’e ne kadar yıkım yaşatmak istiyorsun? Sen, ülkemizin tarihinde bildiğimiz yolsuz politikacılardan daha kişisel bir yolsuzluktasın. Fakat bu, tarihimizdeki mirasların başarılarla dolu olduğunu iddia etmemizi engelleyemez. İsrail’in güvenlik ve ekonomik gücünü arttırdığını iddia ediyorsun. Ancak ardında bıraktığın küf ve bu devletin yaşamına ektiğin yolsuzluk, ülkeyi içten yıkıyor. Devleti dışarıdan güçlendirmenin ve içten yıkmanın amacı nedir?” ifadelerini kullandı.

Tüm muhalif milletvekilleri aynı ruhla konuşurken, birkaç Likut Partisi milletvekili ve koalisyon partileri de Netanyahu’yu destekledi. Toplantıdaki çoğu milletvekili sessiz kaldı. Muhalif Yahudi Evi lideri ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett ise Netanyahu ve Liberman’a doğrudan saldırıda bulundu. Bennett, “Bu kriz, hayali. Kim seçimlerden konuşuyor? Ne diyor? Bir insan bir sabah uyanır ve aniden seçim istenildiğini fark edebilir mi? Bu kaosa götüren herhangi bir dış durum yok. Başbakan erken seçim istiyor. Seçimler yapılacak, ancak kişisel bir arka plana dayalı olarak. İdeolojik gerekçelerle değil” şeklinde konuştu.

Öte yandan Liberman, Ultra-Ortodoks Yahudi erkeklerin zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutulmasını öngören yasa tasarısının iptal edildiği takdirde bu hükümette devam edebileceğini söyledi. Gözlemciler, Liberman’ın bu açıklamasını kendisi ve Netanyahu arasındaki derin bir koordinasyonun teyidi olarak yorumlarken, bu iki ismin polis ve soruşturmayla savaşma ve seçimlerin ardından tek bir partide bir araya gelme konusunda anlaşmış olduklarını öne sürdü. Liberman’ın Netanyahu’nun yardımcısı olduğunu söyleyen gözlemciler, mücadelenin kayıpla sonuçlanması, Netanyahu’ya karşı iddianame hazırlanması ve istifaya zorlanması durumunda Liberman’ın Başbakan olacağını iddia etti.

Ancak bu yaklaşımdaki mevcut sorun, partilerin çoğunun Haziran ayında erken seçim yapılmasını reddetmesinden kaynaklanıyor. Nitekim seçimler en erken, soruşturmanın tamamlanması ve iddianamenin tüm ayrıntılarının kamuoyuyla paylaşılması dahilinde Eylül ayında yapılabilir.

İsrail polisi ise erken seçimin olması durumunda soruşturmaların durmayacağını ve Netanyahu’nun en kısa zamanda kişisel olarak soruşturmasının devam edeceğini açıkladı.

Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudileri temsil eden koalisyondaki Yahudi Birleşik Tevrat (Yahudot HaTora) ile Şas (Tevrat Muhafızları) partilerinin, İsrail parlamentosunun (Knesset) Haredileri askerlikten muaf tutan yasa tasarısını onaylamadan 2019 bütçesini onaylamayı reddettiği belirtildi.

Koalisyondaki bu iki parti, 2014’ten bu yana, Knesset’in aralarında ultra-ortodoks Yahudilerin dini okullarında (Yeşiva) eğitim gören öğrencileri de askere almayı kapsayan ve asker sayısını arttırmayı öngören yasa tasarısını reddediyor.

Koalisyon ortaklarından Kulanu (Hepimiz) Partisi lideri Kahlon ise dün, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, 2019 mali yılı bütçe tasarısı vaktinde onaylanmadığı durumda hükümetten çekilerek, dağılmasına neden olmakla tehdit etmişti.