Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liberman: İran’ın Suriye’de faaliyetlerini yavaşlatmasının sebebi İsrail | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bugün yaptığı açıklamada, İran’ın Suriye’deki faaliyetlerini yavaşlatmasının sebebinin İsrail’in çalışmaları olduğunu söyledi.

Bu durumun İsrail tarafından Suriye’deki İran hedeflerine yönelik düzenlenen bombardımanlar olduğunu söyleyen Liberman, ayrıca ekonomik krizin de İran’ın yayılmasını engellediğini dile getirdi.

Liberman, İran’ın Suriye’deki iç savaşta Esed rejimini desteklemesinin temel sebebinin bu ülkeye uzun süreli bir askeri hegemonya kurarak, hava, deniz ve kara üsleri kurmayı amaçlaması olduğunu belirtti.

Suriye’de bulunan İran ve Hizbullah’a ait mevzilere çok sayıda hava bombardımanı gerçekleştiren İsrail ordusu, bu bombardımanların çoğunda, İran’ın bölgedeki militanlarına silah sevkiyatını hedef aldı. Rejimin en büyük destekçisi Rusya ise bu saldırılar karşısında tarafsız kaldı.

“İran, bu aşamada, Suriye’de füze üretim tesisatı kurmak için çalışıyor”

Liberman, Yediot Ahranot gazetesine verdiği röportajda, İran’ın Suriye’deki faaliyetlerini azalttığını belirterek, “İran, bu aşamada, Suriye’de füze üretim tesisatı kurmak için çalışıyor” dedi.

“Askeri üsler kurmak için rejimle müzakerelerini sürdürüyorlar”

İran’ın hedeflerine ulaşamadığını söyleyen Liberman, “İran, Suriye’de bir liman kuramadı. Bir hava üssüne de sahip değil. Ancak Suriye’ye yayılma amacından vazgeçmedi. Askeri üsler kurmak için rejimle müzakerelerini sürdürüyorlar” dedi.

Suriye’de, 7 yıldır devam eden iç savaşta Esed rejiminin en büyük destekçisi olan İran, rejime destek vermek amacıyla Suriye’ye binlerce militan göndermişti.

İran iel Suriye rejimi arasında askeri işbirliği anlaşlması

Geçtiğimiz günlerde, Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret eden İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Suriye rejimi ile askeri işbirliği anlaşması imzalamıştı. İran’ın Suriye’de kalıcı olduğunu belirten Hatemi, anlaşmanın maddelerinin ortak askeri sanayi kurulmasını da içerdiğini ifade etmişti.

İran’ın Suriye’deki faaliyetlerini yavaşlatmasına ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran’da meydana gelen ekonomik krizin etki edip etmediği sorusunu yanıtlayan Liberman, “İran’ın büyük bir ekonomik baskı altında olduğu açık. Tahran’ın Ortadoğu’ya ayırdığı bütçe 2 milyar dolardı. Bugün ise Suriye ve Hizbullah’a daha az para gidiyor” değerlendirmesini yaptı.

“İran’daki durum daha da kötüye gidecek”

İran’ın Hizbullah’a sağladığı finansı azaltmasının örgütün mevcut aşamada gücüne fazla etki etmeyeceğini ifade eden Liberman, “ABD, Kasım ayında yaptırımların ikinci kısmını hayata geçirdiğinde İran’daki durumun daha kötüye gideceğini tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.