Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liberman İsrail hükümetini Hamas liderlerine dokunulmazlık vermekle suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Savunma Bakanı Avidgor Liberman’ın Hamas ile İsrail yönetimi arasındaki ateşkes ve Gazze’ye Katar üzerinden fon transferini gerekçe göstererek istifa etmesinin yankıları sürüyor.

Eski İsrail Savunma Bakanı Avidgor Liberman, Binyamin Netanyahu hükümetine ve özellikle de kabinede siyasi karar verme yöntemine yönelik güçlü eleştirilerine devam ediyor.

Dün hükümete karşı yürüttüğü suçlamalarda, Liberman İsrailli yetkilileri, Hamas liderlerine dokunulmazlık vermekle suçladı.

Liberman, İsrail hükümetini Hamas liderlerine adamlarını güney kentlerine roket fırlatmalarını emretmelerine rağmen suikast yapmayı reddetme karar verdiğini ima ederek, “Hamas liderlerinin İsrail’e karşı yaklaşık 500 roket fırlatmasını emrettikten sonra İsrail’in dokunulmazlığının tadını çıkarması düşünülemez” ifadelerini kullandı.

Liberman, Gazze’deki kamu çalışanlarına maaş olarak ödenmek üzere Katar’ın Hamas yönetimine verdiği 15 milyon dolar nakit yardımına izin verilmesine de karşı çıktığını söyledi.

“İsrail teröristlere nakit para verdi. Bu mantıksız ve imkânsız. İsrail, büyümeyi durdurmazsa Hizbullah gibi bir şeye dönüşebilecek bir canavarı besliyor. Bu canavar Hizbullah gibi binlerce füzelere sahip. Burada silahlar sızmaya başladı. Bunun etkisini askerlerin seyahat ettiği yolcu otobüsünün imhasında gördük.” diye uyardı.