Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Liberman, Kochavi’yi yeni genelkurmay başkanı olarak seçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv: Şarku’l Avsat

İsrail Savunma Bakanı Liberman, yeni Genelkurmay Başkanı olarak Aviv Kochavi’yi seçti.

Liberman, iki ay önce Genelkurmay Başkanlığı’na aday gösterilen generaller hakkında Başbakan Binyamin Netanyahu ile anlaşmazlığa düştüğü için kararını ertelemişti.

İsrail Savunma Bakanı daha önce de ordu içindeki saygın rolü nedeniyle General Yair Golan’ı Genelkurmay Başkanı seçmek istemiş ancak kararı Netanyahu’nun vetosuna takılmıştı.

Golan, Holokost’un yıldönümündeki konuşmasında İsrail’in ırkçılığa kaymaması konusunda yaptığı uyarı nedeniyle Netanyahu ve aşırı sağ siyasetçilerin tepkisiyle karşılaşmıştı.

Golan, Knesset’te kabul edilen İsrail Ulus Devlet Yasası’na atıfta bulanarak ülkedeki siyasal süreci Almanya’nın faşist Nazi yönetiminin bir benzerine kaydığı benzetmesinde bulunmuştu. İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golann, 2016’da Kudüs’te Holokost anma gününde yaptığı konuşmada “Günümüz İsrail’inde Nazi Almanyası’ndaki mide bulandırıcı süreci andıran işaretler var” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Binyamin Netanyahu bu sözlerin “şoke edici” olduğunu belirterek Golan’ın “yanlış ve kabul edilemez” olarak nitelendirdiği konuşması nedeniyle Yahudi Soykırımı’nı ucuzlattığını, İsrail’e de zarar verdiğini iddia etmişti.

Liberman Netanyahu’nun itirazlarına rağmen bu kez Golan’ın yerine Genelkurmay Başkanı olarak Kochavi’yi seçti.

Halihazırdaki Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’un görev süresinin 1 Ocak 2019’da sona ermesi bekleniyor. İsrail yasalarına göre bu sürenin dolmasıyla birlikte Savunma Bakanı Liberman’ın seçtiği kişinin atanmasını önermesi, ardından da bu ismin hükümet onayına sunulması gerekiyor.