Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya, AB’nin topraklarında göçmen merkezleri kurma planını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı Fayiz es- Sarrac, ülkesinin Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacıların Batı Avrupa’ya ulaşmasını engellemek amacıyla Libya topraklarında göçmen merkezleri kurma planlarını reddettiğini ve mali teşviklere boyun eğmeyeceğini açıkladı.

Fayiz es- Sarrac, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, “Avrupa’nın kabul etmek istediği yasadışı göçmenleri kabul etmemiz yönündeki isteğini kesinlikle reddediyoruz” şeklinde konuştu.

Libya Sahil Güvenlik’in göçmenleri kurtarmaya çalışan yardım görevlilerine ateş açtığı yönündeki suçlamaları da reddeden Sarrac, “Libya sahilinde her gün yüzlerce insanı kurtarıyoruz. Gemilerimiz daimi olarak çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı, Libya’nın Akdeniz’de göçmenleri kurtarma konusunda yalnız kaldığını söyleyerek, ülkesinin daha fazla mali ve teknik desteğe ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Libya, insan kaçakçıları tarafından sağlanan derme çatma teknelerle Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin başlıca çıkış noktalarından biri konumunda.

İtalya, geçtiğimiz ay 2015’ten beri devam eden mülteci akını sorunu ile başa çıkma konusunda Avrupa ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmek üzere göçmen kayıt merkezleri kurmayı teklif etmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) yapılan açıklamaya göre, 18 Temmuz’a kadar deniz yoluyla Avrupa’ya gelen göçmen sayısı 51 bin 782’ye ulaştı. Bu rakamın, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 110 bin, 2016’da ise 244 bin 722 olduğu bildirildi.

UNHCR, yılbaşından bu yana bin 490 göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu.