Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Başbakanı Serrac: Seçimler, istikrarı sağlamanın en iyi yolu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Trablus: Şarku’l Avsat

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, seçimlerin geçiş dönemini sona erdirmek ve ülkede istikrarı sağlamak için en iyi yol olduğunu belirtti.

Aynı şekilde geçtiğimiz Cuma günü Kufra Barış Tugayı ve Çadlı paralı askerler arasında Libya’nın güneydoğusunda yaşanan çatışmalarda, 6 militan öldürüldü.

Serrac, 29 Eylül’de Trablus’ta Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad el-Saih ile bir araya geldi. Görüşmede seçim meselesi ve gelecek seçimlerin gerçekleştirilmesi için ilgili teknik konular ele alındı. Serrac, yaptığı yazılı açıklamada, “çalışmalarını verimli ve profesyonel bir şekilde yerine getirebilmeleri için kurulu desteklemeye devam edeceklerini” belirtti ve “seçimlerin geçişi sonlandırmak ve ülkeyi istikrara kavuşmak için en iyi yol olduğunu” vurguladı.

Trablus’u Koruma Gücü de Birleşmiş Milletler (BM) misyonu ile mutabık kaldığı üzere ulusal konferans çağrısı yaparken, “bunun, Libya sahnesinde yeni ufuklar açmak ve savaşlardan kaçınmak” için gerekli olduğunu belirtti. Koruma Gücü, “Tüm taraflarla toplantı ve diyalog dışında hiçbir şey, Libya halkının ‘ekonominin ve güvenlik durumunun iyileşmesine, Libya’nın devlet inşa etme yolunda yeni bir başlangıç ortaya koymasına’ tanık olmasına izin veremez” dedi.

Trablus’u Koruma Gücü ayrıca, “Başkentin tanık olduğu çatışmalar, devletin inşasını engellemeyi hedefleyen, farklı yönlere dair açgözlü davranan blokların önderliğinde yürütülen sistematik bir savaştır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Serrac hükümetine bağlı Batı Askeri Bölgesi Komutanı Tuğgeneral Usame el-Cuveyli’ye mensup güçler, başkent Trablus’u korumaya yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

Verşafane’de çatışmalar çıktı

Bu çerçevede başkentin 30 kilometre güneybatısındaki Verşafane bölgesinde milis gruplar arasında çatışmalar patlak verdi. Verşafane’deki el-Necile’de Muammer el-Davi önderliğindeki 55. Piyade Alayı ve Muhammed Nar Keşar ve yardımcısı Remzi el-Lafa önderliğindeki 3. Bölük arasında orta ve ağır ölçekli silahlarla şiddetli çatışmalar yaşandı.

UMH Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale, BM’den ülkesindeki siyasi misyonunun “Güvenliği Destekleme Misyonuna” dönüştürülmesini talep ederken, ilk defa Uluslararası Barışı Koruma kuvvetlerinin bölgeye konuşlandırılabileceğine değindi.

Muhammed Seyyale, BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, “Güvenlik ve istikrara öncelik verilmelidir” dedi. Seyyale ayrıca, “Bu gereklilik, BM tarafından da desteklenmeli. Libya’da BM Destek Misyonu olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Yetkili ayrıca, geçtiğimiz günlerde Trablus’un güneyinde yaşanan kanlı çatışmaları sona erdiren BM ateşkes anlaşması çabalarını da memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

Diğer taraftan Libya ordusunun genel komutası altında bulunan el-Kufra askeri bölgesine bağlı Kufra Barış Yolu Tugayı, geçtiğimiz Cuma günü ülkenin güneydoğusundaki şiddetli çatışmalarda 6 Çadlı paralı askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, Barış Yolu Tugayı’ndan 2 unsur da çatışmalar sırasında yaşamını yitirdi. Tugay tarafından yapılan açıklamada, ordu komutanlığı tarafından tahsis edilen bir askeri uçağın, söz konusu 2 unsurun naaşını defnedilmek üzere el-Kufra şehrine ulaştırdığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, çatışmalar sırasında yaralanan 6 unsurun da tedavisine devam edildiği aktarıldı. Kufra Askeri Enformasyon Bürosu ise, Barış Yolu Tugayı’nın Libya sınırında paralı askerlerle çatıştığını belirtti. Büro, 6 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Barış Yolu Tugayı, geçtiğimiz yıl kaçakçılık ve insan ticaretinin aktif olduğu bölgelerden biri olan el-Kufra’da Çadlı paralı askerlerin yürüttüğü silah ve mühimmat kaçakçılığını engellemeyi başarmıştı.

Libya ordusu, komşu Afrika ülkelerinden gelen silahlı çeteleri, Libya topraklarına sızmak ve suç eylemleri yürütmekle suçluyor.