Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya, Fransa’nın ülkedeki krizi sonlandırma girişimi tartışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Temsilciler Meclisi, 20 Mayıs’ta ülkedeki siyasi krizi çözmek için yeni bir Fransa girişimine dair herhangi bir bilginin mevcut olmadığını belirtti.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi sözcüsü Abdullah Bıleyhık, parlamentonun Fransa’nın siyasi krizi sonlandırma girişimlerine dair bilgi sahibi olmadığını vurguladı. Bıleyhık, Libya parlamentosunun resmi internet sitesinde yayınlanan bir bildiride, iddia edilen Fransa girişimi hakkındaki açıklamasının aslı bulunmadığını ifade etti. Bir Rus haber ajansına göre Bıleyhık, Fransa’nın yıl sonuna kadar cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine yönelik atmosferi hazırlamak için bazı girişimler ortaya koyduğunu söylemişti.

2015 yılında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Fas’ın Suheyrat kentinde imzalanan Libya siyasi anlaşmasının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Libya, hala bir güvenlik sıkıntısıyla uğraşmaktadır. Bu bağlamda BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Ghassan Salama, siyasi anlaşmanın yürütme yetkilerinin değiştirilmesi ve yıl sonuna kadar cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin gerçekleştirilmesi de dahil krizi sonlandırmak üzere bazı eylem planları ortaya koydu.

Kritik üçlü zirve

Öte yandan Cezayir, bugün Mısır, Tunus ve Cezayir’i içeren üçlü Arap komşu devletler mekanizmasının bir toplantısına ev sahipliği yapacak. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Libya’daki son gelişmeleri görüşmek üzere üç ülke arasında devam eden Libya’nın Arap komşu ülkeleri mekanizması çerçevesinde bir toplantı önerisinde bulunmuştu. Bu bağlamda toplantının kritik bir öneme sahip olduğu belirtilirken, Libya’daki krizin sonlanması, parlamento ve başkanlık seçimlerinin yol haritasının tamamlanması için BM’nin siyasi çabaları kapsamında geliştiği ifade edildi. Mısır’ın Libya askeri kurumlarını birleştirme girişimlerinin yanı sıra toplantıda, terörle mücadelede karşılaşılan zorlukların da ele alınacağı kaydedildi.

Bu çerçevede Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi’nin katılacağı toplantıya, Cezayir Dışişleri Bakanı Abdulkadir Messahil’in başkanlık etmesi bekleniyor. Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yeni toplantı kardeş ve komşu ülkedeki durum hakkında üç ülke arasında devam eden istişarelerin de bir parçası olacak.

ABD ve Batı operasyonları durdurmak istiyor

Toplantı, UNSMIL Başkanı Ghassan Salama’nın, sunduğu eylem planına dair yapılanlar hakkında vereceği brifingle eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Nitekim Salama’nın brifinginin öncelikli konusunun, ‘Derne şehrinin mevcut durumu’ olması beklenmekte. Zira Ulusal Ordu güçleri, şehri kurtarma operasyonu kapsamında radikalizm yanlısı milis güçlerle çatışmalarına devam ediyor. Nitekim BM Yetkilisi yaptığı açıklamada, Trablus Ayan Meclisi temsilcilerinin, hava saldırılarının sonlandırılması için dün başkentteki BM genel merkezinde toplandığını açıkladı. UNSMIL üyeleri ve Salama ile bir araya gelen söz konusu temsilcilerin, Genel Sekreter ve özel temsilciye açıklama yaptığı ifade edilirken, sivillerin korunmasının BM’nin öncelikleri arasında olması gerektiği vurgulandı. Üst düzey bir Libyalı askeri kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin yanı sıra birkaç Batılı tarafın, Halife Hafter’i Derne operasyonunu durdurmaya ikna etmeye çalıştıklarını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hafter’i Derne’deki askeri operasyonları durdurmaya çağıran Batılı taraflara öncülük ettiğini söyleyen yetkili, söz konusu durumun, Hafter’in operasyona ABD güçlerinin katılımını reddetmesinin ardından geliştiğini vurguladı. Yetkiliye göre, geçtiğimiz yılın bitiminden önce gerçekleşen bir toplantıda ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) liderlerinin Hafter’e, “Washington’un, Derne şehrindeki sorunların çözümü için Ulusal Ordunun tek taraflı askeri operasyonlarından hoşnut olmadığını” ifade etti. Hafter’in Derne operasyonlarına yabancı kuvvetlerin katılımına izin vermeyi reddettiğine dikkati çeken yetkili, Derne’yi kurtarma operasyonunun aynı zamanda Mısır ve Ulusal Ordu arasındaki üst düzey askeri iş birliği çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi. Yetkili ayrıca, Rusya’nın da operasyona lojistik ve istihbarat desteği sağladığını vurguladı.

Ordu birlikleri Derne’de ilerliyor

Öte yandan özel güçler, Derne yakınındaki “Arkub Bulm” bölgesinin dün kontrolünün tamamen sağlandığını açıkladı. Askeri kaynaklar tarafından aktarılana göre ordu güçleri, terör unsurlarının müdahalelerine rağmen şehrin güneybatı girişine kadar ilerledi. Diğer taraftan İtalya’nın Trablus Büyükelçiliği, İtalya’nın yakın bir zamanda Libya topraklarında askeri bir operasyon başlatabileceği iddialarını reddetti. Büyükelçilik Twitter aracılığıyla dün yaptığı açıklamada, dolaşan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.