Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Hafter, Bingazi’de komutanlarla sürpriz bir görüşme yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Halid Mahmud/Şarku’l Avsat

Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter Bingazi’de bölgedeki komutanlar ile bir araya geldi.

Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) Genel Komutanlık Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Hafter Bingazi yakınlarında bulunan Racme’deki LUO Genel Merkezi’nde askeri alanların durumları ve bölgelerdeki operasyonların seyrini görüşmek üzere orduya bağlı birimlerin komutanlarıyla sürpriz bir şekilde bir araya geldi.

Aktarılana göre LUO komutanı, “sonraki aşamada faaliyet yürütmek için birçok önemli talimat ve emirler” konusunda komutanlara bilgi verdi.

Aynı şekilde LUO, başta Sudanlı ve Çadlı paralı askerler olmak üzere bölgedeki silahlı milis tehdidinin tırmanış göstermesinden sonra Libya’nın güneydoğusundaki Kufra bölgesinin kontrolünü sağlamak için geniş çaplı askeri harekata hazırlanıyor.

Yazılı açıklamada, söz konusu komutanlara verilen talimat ve emirlerin içeriğine dair bilgi verilmedi.

Öte yandan Dışişleri, Savunma ve İçişleri Bakanları ve güvenlik birimleri yetkililerinin katılımıyla ülkenin güneyindeki komşu ülkeler (Sudan, Çad ve Nijer) ile olan sınırın güvenliğini artırmak amacıyla Çad’ın başkenti N’Djamena’da yarın (24 Ekim) itibariyle iki günlük bir bakanlar toplantısının düzenlenmesi bekleniyor.

Aynı şekilde LUO güçleri, Harava bölgesinin güneyinde teröristlere ait gizli bir sığınak bulduklarını açıkladı. Aktarılana göre DEAŞ’a mensup teröristler ayrıca, LUO güçlerine yönelik bomba yüklü bir araçla eylem düzenlemeyi planlıyordu.

LUO Basın Biriminin yayınladığı açıklamada, LUO’ya bağlı Tarık bin Ziyad Taburu ve 128. Piyade Taburu’nun, teröristlerin LUO’nun insansız hava araçlarından uzaklaşmak ve uyumak için kullandıkları bir mağara tespit ettiği belirtildi. Mağarada ayrıca terör faaliyetlerinde kullanılmak üzere bubi tuzaklarının üretildiği ifade edildi.

Öte yandan Libya’daki Birleşmiş Milletler (BM) misyonu (UNISMIL), 10 ay içerisinde 13 binden fazla yasadışı göçmenin Libya’dan ülkelerine sınır dışı edildiğini duyurdu. Misyon tarafından yapılan kısa bir yazılı açıklamada, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) 13 binden fazla göçmenin bu yılın başlarından 11 Ekim’e kadar 32 ülkeye güvenli bir şekilde geri dönmelerine yardımcı olduğu ifade edildi.

Trablus’ta güvenlik sorunu devam ediyor

Öte yandan başkent Trablus’ta, güvenlik güçlerinin bir hastane önünde Ebu Selim merkezi güvenlik birimlerine bağlı 9. Tugay komutanı yardımcısı Mesud el-Makrahi’nin çanta içerisinde cesedini buldukları aktarıldı.

Güvenlik kaynakları, el-Kani adlı milis grubun, Trablus’un güneyindeki Ebu Selim Merkezi Güvenlik birimlerine karşı düzenledikleri saldırıda el-Makrahi’yi kaçırdıklarını aktardılar.

Aynı şekilde Libyana şirketi, kimliği bilinmeyen silahlı unsurların, Trablus’taki merkezi güvenlik karargahı direktörü Muhammed bin Ayyad’ı kaçırdığını açıkladı.

Öte yandan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Fayiz el-Serrac, ülkedeki askeri kuruluşların birleştirilmesine tam destek verdiğini duyurdu.

Serrac hükümeti sözcüsü Muhmmed el-Sallak da Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında, Serrac’ın askeri kuruluşların birleştirilmesi için hükümete bağlı askeri yetkililerle devamlı bir şekilde “müzakere” yaptığını söyledi. Aktarılana göre başkan, bu hususta nihai anlaşma sağlama arzusu yanı sıra yüksek ordu komutanının temsil ettiği sivil otoriteyi ve yetkinlikleri de netleştirme konusunda istekli.

Bu çerçevede konuya dair anlaşma sağlanana kadar müzakerelerin devam ettiği ve başta egemen olan kurumların birleştirilmesinin, kapsamlı siyasi çözümün bir parçası olacağı belirtildi.

Serrac’dan aktarılana göre, geçtiğimiz dönemdeki düzenlemelerin yanı sıra yaklaşan bir kabine değişikliği aracılığıyla siyasi reformlar da devam ediyor.

Ancak yapılan açıklamalarda konuya dair ayrıntıya yer verilmedi.