Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Hafter’in durumu belirsiz, Fizan’da çatışmalar alevlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın doğu sahilinde radikallerin son kalesi olan Derne kentinde General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’yla sınırlı sayıda çatışmalar sürerken, ülkenin farklı bölgelerinde bulunan avukatlar, hapiste bulunan bir meslektaşlarının ölümünü kınadılar.

Askeri kaynaklar, Ulusal Ordu’ya bağlı kuvvetler ile “Derne Mücahidleri Şura Meclisi” arasında şehrin batısında bulunan dağlık bölge Arkub el- Dab’ta hafif silahların kullanıldığı çatışmaların başladığını duyurdu. Kaynaklar “terörist eylemler” in bitirildiğini de açıkladı.

Ülkenin güneyindeki Fizan bölgesinde bulunan Sebha kentinde Ulusal Ordu’ya bağlı 6.Tugay ile Tebu kabilesi savaşçıları arasında yaşanan çatışmalarda iki kişi öldü ve 5 sivil yaralandı.

Tebu kaynaklarının verdiği bilgiye göre Sebha’nın en büyük mahallelerinden olan Tayuri bölgesine Ulusal Ordu güçleri tarafından havan topuna atılması sonucunda bazı evlerde yangın çıktı. Şubat ayından bu yana Arap olmayan Tebular ile Arap unsurlar (Süleymanoğulları kabilesi) arasında yaşanan çatışmalarda 12 kişi öldü, 50’den fazla kişi yaralandı. Ayrıca 200 kişi çatışma bölgesinden göç etmek zorunda kaldı.

Bu arada İtalyan basını geçtiğimiz hafta sonu İtalya’nın güney sahillerinde yaşanan kaçak göçün artışına işaret ederek İtalyan hükümetinin Libya’daki şartların kötüleşmesinden endişelendiğini ifade edildi.

Hafter’in sağlık durumu belirsiz

İtalyan Haber Ajansı “AKİ” haberinde “İtalya Libya’daki durumun daha da kötüye gitmesinden korkuyor” ifadelerini kullandı ve Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin bazı bölgeleri ele geçirmek için çarpışması ve Libya Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter’in sağlık durumuyla ilgili bilgilere yer vererek istikrarın geleceğinin belirsiz olduğunu vurguladı. Ajans aynı zamanda suç örgütlerinin bu zor şartlardan yararlanarak insan ticareti yaptıklarını da belirtti.

Doğu Libya’daki Tobruk hükümeti, Ulusal Ordu Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri’nin, başkanlığını Tobruk valisinin yaptığı beş kişilik bir komisyon kurduğunu ilan etti. Komisyon, Ceza Soruşturma Dairesi unsurları ile “21” komondo tugayı arasında son günlerde arasında çıkan çatışmaları araştıracak.

Bingazi merkezi güvenlik ofisi sözcüsü Tarık el- Harraz, Nazuri’nin resmi herhangi bir görevi olmayan Bingazi’de dolaşan askeri araçlara el koyma talimatı verdiğini söyledi ve son günlerde ordu ile polis arasında beklenmedik biçimde patlak veren çatışmalarda Mısırlı bir göçmenin öldüğüne dikkat çekti.

Öte yandan, Doğu Libya’yı yöneten geçici hükümetin İçişleri Bakan Danışmanı İbrahim Buşnaf, başkent Trablus’ta Fazi el-Sirac yönetimindeki uzlaşı hükümetine Adalet Bakanı olmayı reddettiğini açıkladı.

Buşnaf, el-Sirac hükümetinin meclisten güven oyu almadığı için eksik bir hükümet olduğunu söyledi ve anayasasının da olmadığını vurguladı. Bu nedenle bu hükümete ortak olmayacağını açıkladı.

Bu arada başkent Trablus’ta Sabha’da hapishanede bir avukatın ölümü ülkede hukuk çevrelerinde kızgınlığa sebep oldu. Konuyla ilgili savcı derhal soruşturma başlatırken bazı sendikalar mahkemelerin bu işi geciktirdiğini ima ettiler.

Sabha’da sendika komisyonlarından avukat Ali İmeldi, Başsavcının Baro Başkanlığı’ndan izin almaksızın 55 yaşındaki meslektaşları Muhtar Halife b. Receb’in gözaltına alındığı ve sağlık raporlarına göre şeker hastalığından dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.

Avukat İmeldi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Muhtar’ın cesedinin Libya’nın güney sahil bölgesinde yanmış olarak bulunmasının da ülke çapında avukatlar arasında büyük bir öfke yarattığını ifade etti.

Sendika avukatları bu konuyla ilgili gerçeğin ortaya çıkması için tarafsız bir soruşturmanın ivedilikle açılması talebinde bulundular ve avukatların dokunulmazlıklarının kaldırılması gibi tüm kanun dışı uygulamaların durdurulmasını istediler.

Konuyla ilgili olarak Bingazi Barosu’da önceki gün yaptığı açıklamada görevleri ne olursa olsun şüpheliler hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Bingazi’nin doğusunda bazı avukatlar iki gün önce yaptıkları gösteride baroların avukatların sahip olduğu tüm hakları koruması gerektiğini söylediler.

Aynı konuyla ilgili olarak Tobruk Baro üyeleri, hakkında bir suç isnadı olmaksızın tutuklanan ve hapiste ölen meslektaşları konusunda Yüksek Yargı’yı suçladı. Libya mahkemelerinin tümündeki boykotun, Libya’da tüm vatandaşların adil ve tarafsız bir şekilde yargılanmasını sağlamak için gerçekleştirildiğine dikkat çekti.