Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Halife Hafter Trablus’a operasyon hazırlığında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Halife Hafter’in yönettiği Libya Ulusal Ordusu, 14 Ekim’de ülkedeki seçim sürecini kontrolündeki bölgelerde güvence altına almak için “yüksek ordu güçleri hazırlığına” değindi.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre, Hafter’in kontrolündeki ülkenin Tripolitanya (Batı Libya) bölgesinde yeni güvenlik ve askeri tedbirler almasının ardından başkent “Trablus’un kurtuluş operasyonu” için de hazırlıklarını sürdürdüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) misyonu ve bazı batılı ülkelerin Libya krizine siyasi bir çözüm bulmak için ortaya koyduğu çabalara rağmen Hafter’in Trablus’a yönelik bilinmeyen bir vakitte askeri operasyon düzenleyeceği belirtildi.

Hafter, yaptığı açıklamada, seçimlerin askeri kuruluş çalışmaları tarafından düzenlenen anayasal ve yasal sorumluluklarla güvence altına alındığını söyledi. Hafter, yönetimi demokratik ve barışçıl yollarla korumanın önemine de dikkati çekti.

Halife Hafter’e yakın kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, Batı Libya bölgesindeki 6 tabur da dahil, 10 yeni güvenlik ve askeri tabur son günlerde ülkenin doğusundaki Bingazi’de hazırlık yapıyor.

Bu taburların, üst düzey bir eğitim seviyesinde olduğunu aktaran kaynaklar, geçtiğimiz günlerde Trablus’un batısında bulunan ulusal hava komutanlığındaki ordu komutanlarının da katıldığı üst düzey bir toplantı düzenlendiğini vurguladı.

Bir Libyalı subay, toplantının Zaviye bölgesi komutanlığında, batı bölgeleri çalışmalarına yönelik koordinasyon faaliyetlerini kapsadığını ifade etti.

Subay, toplantıda, Trablus’taki genel durumun ve batı bölgelerinin de geniş bir yer tuttuğuna dikkati çekti. Ulusal Ordu Genel Komutanlığı birimlerinin halihazırda herhangi bir emri yerine getirmek üzere hazır olduğunu vurgulayan Libyalı subay, “Ancak ortaya koyulan veya olasılığa ihtiyaç duyan herhangi bir bilgi yok. Çünkü geçmiş dönemde doğu bölgelerine odaklanıldı” dedi.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için kimliğinin açıklanmamasını isteyen söz konusu subay, “Bu durum, ordu liderliğinin Batı bölgelerine girişi için lojistik durumların neredeyse bittiği anlamına geliyor” dedi.
Geçtiğimiz Eylül ayında Trablus’u işgal eden ve çoğu Fayiz el-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı silahlı milisler arasındaki şiddetli çatışmalardan sonra Halife Hafter, Trablus’un bir plana uygun olarak kurtarılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Hafter ayrıca, mevcut durum karşısında susulamayacağını belirtti.

Öte yandan ordu Genelkurmay Başkanı Abdul Razık el-Nazuri, devlet başkanı ve askeri mahkeme üyeleriyle düzenlenen bir toplantı sırasında, “yasal ve yargısal sürecin düzgün işleyişini sürdürme, terör unsurlarının ve yandaşlarının cezalandırılmasına yönelik faaliyet yürütme” gerekliliğine vurgu yaptı.

Aynı şekilde Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, 14 Ekim’de Kahire’ye ziyarette bulunan BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame ile bir araya geldi. Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre Mısır, siyasi çözümü tamamlamaya ilişkin çabalar çerçevesinde önümüzdeki günlerde Libyalı bazı isimlerle görüşme düzenleyecek.

Genel Sekreter Sözcüsü Büyükelçi Mahmud Afifi, Ebu Gayt’ın Salame ile Libya krizini çözmek, siyasi süreci tamamlamak, anayasal ve seçim haklarının tamamlanmasının önündeki zorlukların üstesinden gelmek için siyasi ve güvenlik durumuna dair son gelişmeleri ve çabaları ele aldığını söyledi.

Aktarılana göre Selame, başkent Trablus’taki milisler arasında ateşkes çabalarını, şehre güvenlik ve istikrarı kavuşturmaya yönelik güvenlik düzenlemelerini ortaya koyma çabalarına övgüde bulundu.

Ebu Gayt ise siyasi sürecin başarısını sağlamak için gerekli siyasi güvenlik ortamını yaratma hedefiyle milislerin ve silahlı grupların oluşturduğu tehdide karşı köklü, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşmanın önemine vurgu yaptı.