Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya, Hişam Aşmavi’nin yakalanma görüntülerini paylaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Haber Ajansı, Facebook üzerinden Mısır’ın aranan teröristler listesinde olan Hişam Aşmavi’nin yakalanma videosunu yayınladı. Videoda Aşmavi, Libya ordusu tarafından yakalandıktan sonra zırhlı bir araca götürülüyor.

Video görüntülerinde etrafı Libyalı subaylarla çevrili olan Aşmavi’nin, yakalandığı sırada yaralandığı için kulağında bandaj olduğu görülüyor.

حصري لحظة اداع هشام العشماوي في صندوق إحدى عربات القوات المسلحه (البوكس) ياحبيبي ويظهر في الفيديو العميد احمد سالم والملازم احمد.حثروبه الحلقاوي

Posted by ‎عياد ابراهيم‎ on Monday, 8 October 2018

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Albay Ahmed el-Mismari, Haşim Aşmavi’nin Libya’nın doğusundaki Derne şehrinde yapılan operasyonda yakalandığını açıkladı.

Libya’daki en tehlikeli teröristlerden biri olan Aşmavi, Müslüman Kardeşler’e bağlı olan Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında düşürülmesinden sonra Mısır hükümetine karşı çalıştı.

Libya’da birkaç terör operasyonuna liderlik eden Aşmavi, ayrıca Mısır ordusu ve polis kuvvetlerine karşı düzenlenen operasyonlara katıldı.

Mısır basını, Aşmavi’nin 17 terör operasyonuyla bağlantısı olduğunu belirtti. Bu operasyonlar arasında 29 kişinin öldüğü ve 60 kişinin yaralandığı Şubat 2015’te düzenlenen 3. El-Ariş katliamının da bulunduğu aktarıldı. Basında yer alan haberlere göre Ekim 2017’de Kahire’nin batısındaki Bahariye vahasında meydana gelen kanlı çatışmalar, 2013 yılında eski Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim’e düzenlenen suikastta ve El-Minye’de Kıpti otobüslerine düzenlenen ve 30 kişinin öldüğü saldırıda Aşmavi’nin parmağı bulunuyor.