Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya için uluslararası diplomasi trafiği sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya sorununa müdahil olan uluslararası oyuncuların sayısı artış gösteriyor. Öyle ki Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian’ın fiilen bölünmüş olan doğu ve batı Libya arasındaki turdan bir gün sonra İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano da dün başkent Trablus’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac, Alfano ile bir araya geldi.

İtalya’nın Trablus Büyükelçiliği, Alfano’nun ziyaretinden saatler önce twitter aracılığıyla yayınladığı bir mesajda, Libya topraklarındaki İtalya askeri varlığına atıfta bulunarak, İtalyan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın İtalya kuvvetlerinin Libya’da yürüttüğü askeri görevlere değindi. Zira Matarella, “Saygı ve dostluk çerçevesinde Libya’ya yardım ediyoruz” diyerek Libya’nın dost bir ülke olduğunu ve yürütülen görevin gerçekten önem arz ettiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Le Drian tarafından Cuma günü gerçekleştirilen Libya ziyareti çerçevesinde Fransız arabuluculuğunu İtalya diplomasisi takip etti. İtalya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Alfano’nun Libya’nın başkenti Trablus’ta el-Serrac ile görüştüğünü duyurdu. Aynı şekilde Bakanlık, İtalya’nın Suheyrat Anlaşması’nda öngörülen kurumsal çerçeveyi, Başkanlık Konseyi’ni ve Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ni desteklediğini, ayrıca Libya liderlerini, kapsamlı bir siyasi diyalog yolunda ilerlemeye teşvik ettiğini belirtti.

Alfano’nun UHM Başbakan Yardımcısı Ahmed Maitik ile, “bu aylarda Libya kurumlarına yönelik sağlanacak yardım girişimlerini güçlendirmek” üzere görüştüğü belirtildi.

BM tarafından desteklenen Serrac yazılı olarak yaptığı açıklamada, Alfano “uyum rotası” olarak isimlendirilen İtalya desteğini yineledi. Alfano ayrıca ülkesinin BM Temsilcisi Gassan Selame’nin çabalarına verdiği desteği ve bu çabaların yakında Libya’yı seçime götüreceğini umduğunu belirtti.

Serrac, Libya Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter hakkındaki şikayetini de tekrarlarken, bazı tarafların yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediğini ve üzerinde anlaşmaya varılan konulardan sebepsizce vazgeçtiklerini söyledi.

Öte yandan İtalyan İçişleri Bakanı Marco Minetti ve İtalyan Başpiskoposu Kardinal Gualterio Basiti, Libya’dan tahliye edilen ve uluslararası korunma hakkına sahip Afrikalı mültecileri kabul etti.

Bir İtalya askeri uçağı, Libya’daki mülteci kamplarından 162 mülteciyi Roma’ya götürürken, Minetti, “Bu tarihi bir gün. Bugün ilk kez Libya’dan Avrupa’ya insani bir koridor açıldı” dedi. Ülkesinin bu konularda Birleşmiş Milletler Mülteciler
Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

İtalya’nın Trablus Büyükelçiliği, Libya’dan 162 savunmasız göçmenin, BM ve Libya Hükümeti ile işbirliği dahilinde İtalya Hükümeti tarafından organize edilen bir insani koridor vasıtasıyla İtalya’ya nakledildiğini açıkladı. Büyükelçilik, ihtiyaç sahibi göçmenlerin ülkeye girişine ilişkin yasal çerçevelerin oluşturulması yoluyla İtalya’nın yasadışı göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele stratejisini güçlendirdiğini vurguladı. Bu bağlamda BM Afrikalı mültecileri Libya’dan İtalya’ya nakletmeye başladı.

BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel, yaptığı açıklamada, ilk uçağın İtalya’ya ulaşmasının ardından “Diğer ülkelerinde aynı yolu takip etmesini umuyoruz” dedi.

Cochetel, “Tahliye edilenlerin bazıları ağır acılar çekti. Libya’da insanlık dışı koşullarda gözaltına alındı. Aynı şekilde 5 kadın da gözaltında tutulurken tıbbi yardım alamadılar” açıklamasında bulundu.

Açıklamada “Ailelerinin, annelerin, reşit olmayan ve bekar olan gençlerin ve engelli kişilerin de aralarında bulunduğu söz konusu bu mültecilerin Eritre, Etiyopya, Somali ve Yemen’den kaçtığı ve hepsinin acilen tıbbi yardıma ve psikolojik desteğe ihtiyacı olduğu” belirtildi.

Grup ise kadın, çocuk ve yaşlılar olmak üzere savunmasız kişilerden oluşuyor. Bu kişiler, BMMYK tarafından kurulan Libya barındırma merkezlerinde kalıyor.

Katolik Kilisesi’ne bağlı yardım organizasyonu olan Caritas, İtalya Katolik Kilisesi’nin ülke genelindeki barınaklarda birçok yeni kişiye ev sahipliği yapacağını açıkladı.

İtalya’nın bazı mülteciler için güvenli bir koridor açma adımı, Libya’daki mültecilerin yardımlara ulaşmasının engellenmesi üzerine insan hakları grupların eleştirilerinin ardından geldi.

Rusya da devrede

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Libya Temsilciler Meclisi yanlısı Geçici Hükümet Dışişleri Bakanı Muhammed el-Dairi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bogdanov, ülkesinin konumunun BM himayesindeki Libyalılar arasında geniş bir siyasi diyaloğa destek verme ve siyasi sürecin başarıyla ilerlemesine katkıda bulunma ilkesine dayalı olduğunu belirtti. Ayrıca bu diyaloğun, Libya’daki farklı siyasi güçlerin temsilcileriyle temaslar yoluyla sağlanacağı kaydedildi.

Öte yandan el-Dairi de, Rusya’nın başkenti Moskova’da Cuma günü düzenlenen toplantıda Bogdanov’a, Libya halkının siyasi sürecin yavaş ilerlemesinden ve ülkenin birliği için siyasi bir çözümün bulunamamasından duyduğu öfkeyi iletti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise, “Rusya, Libya’daki farklı siyasi güçlerin temsilcileriyle temaslar kurarak Libya’daki siyasi sürecin güçlendirilmesine katkıda bulunmaya hazırdır” ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, yakın zamanda Merkez Bankası başkanlığına atanan Muhammed Şukri ile Cuma günü Tunus’ta bir araya geldi. Bu bağlamda görüşmede, döviz gelirlerinde düşüşe tanık olan Libya ekonomisini kurtarma amaçlı mali plan ele alındı.