Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya ile Batı arasında UCM gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu’na bağlı Özel Kuvvetler, son iki yıl içinde ülkenin doğusundaki Bingazi’de yaptığı yargısız infazlar nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranan komutan Mahmud el-Verfalli ve yandaşlarının orduyu böldüğü iddialarını yalanladı.

Güvenlik kaynakları, El-Verfalli’nin hayati tehlikesi olması nedeniyle Libya Silahlı Kuvvetleri’ne (LNA) ait gizli bir yerde tutulduğunu ancak ailesiyle görüşmesine izin verildiğini aktardı.

Şarku’l Avsat’a konuşan LNA Özel Kuvvetler Sözcüsü ez-Zavi Verfalli davasının UCM’nin değil Libya’nın iç işleri olduğunu, sanığın uluslararası camiaya teslim edilmeyeceğini ifade etti. Albay Zavi, Verfalli’nin tüm dünyanın uyguladığı yöntemlerle DEAŞ militanlarına karşı savaştığını, yargısız infaz olarak tanımlanan öldürmelerin teröre karşı savaşta normal olduğunu savundu.

Akdeniz’de göçmen dramıyla mücadele sürüyor

Avrupa Birliği’nin Akdeniz Deniz Misyonu Komutanı Amiral Enrico Crindindino, AB’nin göçmenlerin İtalya’ya girişini durdurmak, denizdeki ölümleri azaltmak ve kıyı şeridini korumak için Libya’daki mücadele gücünü desteklemek amacıyla Libya Sahil Güvenlik birimlerinin eğitimini hızlandıracaklarını açıkladı.

Bu yılın sonuna kadar 300 ile 500 arasında personele eğitim vermeyi planladıklarını belirten Enrico, Libya Sahil Güvenlik biriminin özellikle 2017 yılının ikinci yarısında oldukça aktif olduğunu ve İtalya tarafından sağlanan devriye botlarının eğitime destek sağladığını kaydetti.

Ancak AB’den ve İtalya’dan gelen yardımların artmasına rağmen Libya Sahil Güvenlik birimleri, kurtarma operasyonları sırasında dikkatsizce hareket ettiği ve göçmenlerin hayatını riske soktuğu için Avrupalı yardım kuruluşlarının suçlamalarıyla karşı karşıya kalıyor. Söz konusu suçlamalar ise Libya Sahil Güvenlik idaresi tarafından reddediliyor.

Sofya Operasyonu, 2017 yılının sonlarında Libyalı eğitmenleri denetlemek için başlatılmıştı. Sahil güvenlik botları, yürüttükleri çalışmaları kaydetmek için kameralarla donatıldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Crindindino “Libya Sahil Güvenlik birimlerini denizde izliyoruz. Uçaklarımız ve onları izlemek için gemileriz var. Ayrıca belli aralıklarla düzenli olarak toplantılar yapıyoruz.” dedi.