Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Kaddafi’nin İngiltere’deki mal varlıklarının iadesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere yargısı, terör mağdurlarının, ‘Kaddafi’nin mal varlığının tazminat olarak kendilerine ödenmesi’ talebini reddetti.

Ayrılıkçı “İrlanda Cumhuriyet Ordusu” (IRA) örgütünün düzenlediği terör saldırılarından sağ kurtulanla r, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi’nin İngiltere’de saklı tutulan mal varlığının kendilerine tazminat olarak ödenmesi için hükümete çağrı yaptı. İngiltere yargısı ise bu talebi reddetti.
The Independent Gazetesi’nin IRA mağdurlarının tazminat talebini gündeme taşıması ülke kamuoyunda yeni bir tartışma başlattı.

Londra yönetiminin, IRA saldırılarından etkilenen kurbanlar ve aileleri için bir tazminat fonu oluşturmayı planlaması Kaddafi’nin dondurulan gizli hesaplarını da gündeme taşıdı.

2011’de iktidardan devrilen Libya lideri Muammer Kaddafi’nin İngiltere’deki saklı tutulan mal varlığının 9.5 milyar sterlin olduğu tahmin ediliyor.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi üyesi İssam el-Cehani ise İngiltere’deki tartışmalara değinerek “17 Şubat 2011 Devrimi’nden sonra Libya hâlâ acı dolu bir labirent içinde. Bazı ülkelerin, Libya’nın sorunlarını çözmemesini ya da yurtdışındaki mal varlıklarını geri alamayacağı bir kaos ortamında kalmasını istiyor” dedi.

Cehani, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “Bu ülkelerden bazıları, dışarıdan kontrolü kolaylaştırmak için zayıf bir hükümet kurmayı ve dolayısıyla kendi bankalarında bulunan Libya’ya ait finansal varlığa el koymayı hedefliyor. Her ülkede Libya’ya ait fonlar var, çeşitli iddialarla pastanın bir parçası olmak istiyorlar” dedi.

Temsilciler Meclisi üyesi Ebu Bekr Baira da “Kaddafi, siyasi kurnazlığından ya da küresel siyasetin mekanizmalarının doğru bir şekilde anlaşılmamasından dolayı bir dizi çılgınlık yaptı” ifadelerini kullandı.

Terör kurbanları, Kaddafi’nin İngiltere’deki 9.5 milyar Sterlini bulan nakit, mülk ve yatırım varlıklarının Hazine tarafından ortaya çıkarılmasının üzerine, taleplerini hükümete ilettiler.

Parlamento’daki partiler üstü gruptan milletvekilleri de Kaddafi’nin hazinesinin terör olaylarından sağ kurtulan insanların yaşamlarını iyileştirmek ve sağlık masraflarını ödemek için kullanılması kampanyasına destek veriyor.

Sözcü: Libyalılara iade etmemek, kanunsuz olur

Hazine’nin sözcüsü ise gazeteye yaptığı açıklamada, Kaddafi’ni mal varlığının Birleşmiş Milletler’in çözüm süreci kapsamında dondurulduğunu Libya’da istikrarlı bir hükümet kurulduktan sonra söz konusu mal varlığının Libyalılara geri döndürüleceğini söyleyerek, bundan başka bir planın kanunsuz olacağını kaydetti.

Libya’nın yurtdışında el konulmuş varlıklarının Aralık 2012 sonuna kadar yaklaşık 67 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Büyük Britanya’ya (Londra yönetimine) bağlı özerk bir bölge olan Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığını savunan IRA’ya Kaddafi yönetiminin 1980 ve 90’larda Semtex tipi plastik patlayıcı, tüfek ve karadan havaya füze temin ettiği belirtiliyor.

Lockerbie olayı

Kaddafi, Pan Am şirketine ait bir yolcu uçağının 1988 yılında İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerindeyken düşürülmesi nedeniyle uluslararası camia tarafından yıllarca dışlandı. 270 kişinin öldüğü olayın sorumluluğunu ilk önce reddeden Kaddafi, sonunda Libya’nın olayla ilgisini ve kurbanların her birinin ailesine 10 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Kaddafi aynı zamanda ülkesindeki tüm kitle imha silahı programlarını kaldıracağını da taahhüt etti. Bu olay, Kaddafi’nin yeniden Batılı ülkelere yakınlaşmasını sağladı.

Ancak şubat ayında Bingazi’de başlayan Kaddafi karşıtı ayaklanmanın ardından, göstericileri tek tek yakalayacağına dair söz verdi. Bu konuşması, ülkedeki isyanı ateşledi. Ve Kaddafi, 20 Ekim 2011 tarihinde muhalif güçlerce, doğum yeri olan Sirte’de vurularak öldürüldü.