Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya ordusu, askeri kurumların birleştirilmesini görüşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Halid Mahmud

Libya Ordusundaki üst düzey subaylar arasında Mısır gözetiminde bugün Kahire’de gerçekleştirilecek toplantılarla son bulacak toplantılar silsilesinin ardından Libya’daki askeri kurumların birleştirilmesinin resmi olarak açıklanması bekleniyor. Diğer taraftan Libya’nın başkenti Trablus, Libya genelindeki tüm belediye başkanlarının arasında yapılan ikinci toplantıya ev sahipliği yaptı.

Bu gelişmeler yaşanırken Libyalı bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Libya Ordusu Genel Komutanı General Halife Hafter’in Libya Ordusundaki Subayların Mısır’da gerçekleştirdiği toplantı silsilesinin altıncısına katılmak için Kahire’ye gideceği yönünde yayılan haberleri yalanladı.

Mısır yönetimi, 2011 yılında Albay Muammer Kaddafi rejiminin yıkılmasından sonra ilk defa Libya’daki askeri kurumların birleştirilmesini öngören bir anlaşma yapılması için çalışıyor. İsminin verilmesini istemeyen bir kaynak “ General Hafter geçtiğimiz Çarşamba gününden beri Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunuyor. Hafter orada Ürdün yönetimi, ABD’li ve İngiliz yetkililerle belirli görüşmeler gerçekleştirdi.

Öte yandan, Libya Genelkurmay Başkanı ve Libya Ulusal Ordusunun ikinci adamı Abdürrezzak en-Nazuri’nin başkanlığını yaptığı Libya Ulusal Ordusu heyeti, Fayiz es-Sirac’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden bazı askeri yetkililerle bir toplantı gerçekleştirdi. Şu an Kahire ziyaretinde bulunan ve dün Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile bir araya gelen Serrac Hükümetinin Başkanlık Konseyi üyesi Ali el-Katrani de Libya Ulusal Ordusu heyeti ile görüştü.
Mısırlı ve Libyalı kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada “Libyalı subayların gerçekleştireceği altıncı toplantı bugün Kahire’de yapılacak” ifadelerini kullanırken toplantının sonunda bir açıklama yapılarak Libya Ordusu Genel Komutanlığının nereye bağlı olacağı ve Yürütme erkiyle ilişkisi konusunda hali hazırda bulunan sorunlarda çözüme varıldığının açıklanmasının beklenildiğine işaret etti.

Libya’nın doğusunu yöneten iktidara bağlı olan Es-Sirac Hükümeti Başkanlık Konseyi’nin 9 üyesinden biri olan el-Katrani söz konusu Başkanlık Konseyinin toplantılarını boykot ediyor.

Ali el-Katrani, Uluslararası “Bingazi’nin İmarı” Konferansı Hazırlık Komitesi’nin dün Kahire’deki üniversitede gerçekleştirdiği toplantıya Ebu Gayt ile birlikte katıldı. Ebu Gayt toplantıda, Arap ülkelerinin özellikle de civar ülkelerin bu komiteye katılmasının önemine ve üniversitenin bu yöndeki çabaların başarılı olması için gösterdiği azme vurgu yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri dün Kahire’de BAE’li mevkidaşı Şeyh Abdullah bin Zayed ile düzenlediği ortak basın toplantısında Mısır’ın Libya ordusunun saflarını birleştirmesi için çalıştığını, geleneksel askeri yapıları birleştirme planları konusunda anlaşmaya varılması için farklı unsurların orduya katılması doğrultusunda çaba sarf ettiklerini söyledi.

Diğer taraftan, Libya Ulusal Ordusu’na bağlı Terörle Mücadele Genel Müdürlüğü Kufra kentinde Libya topraklarına sızmak isteyen bir yabancı teröristin yakalandığını açıkladı. Müdürlük yaptığı açıklamada “terörle mücadele birlikleri Libya topraklarına sızmak isteyen Nusra Cephesi militanlardan bazılarının Kufra kentindeki çorak arazide kurulan tuzakla etkisiz hale getirilirken Suriye’de savaşmış Suriye ve Sudan uyruklu 16 kişi kuşatılarak tutuklandı” ifadelerini kullandı. Açıklamanın devamında yakalanan teröristler hakkında ilk soruşturmalarının yapıldığını, soruşturmalar sonucunda teröristlerin havayoluyla Suriye’den Türkiye’ye geçtiği, oradan Sudan’a ve oradan da son durakları Libya’ya geldikleri ortaya çıktığı belirtildi.

Yine soruşturmalar, Türkiye’nin militanları Sudan’a gönderdiği ve oradan da Libya’ya kaçırıldıklarını, militanların özellikle Trablus’un doğusuna 450 km uzaklıkta bulunan Sirte kentine kaçarak bölgeye yakın yerlerde etkili olan terör örgütlerine bilhassa da Libya Devrimci Mücahitler Şura Konseyi adı ilen bilinen terör örgütüne katıldıklarını kanıtladı.

Genel Müdürlük “Nusra Cephesi”nin el-Kaide terör örgütüne bağlı bir terör örgütü olarak görüldüğüne ve Libya Devrimci Mücahitler Şura Konseyi ile aralarında sağlam bağların olduğuna vurgu yaparak söz konusu mevzunun BMGK’ya şikâyet edilmesi için konuyla ilgili delillerin Dışişleri Bakanlığı ve yabancı medyaya servis edileceğini dile getirdi.

Terörle Mücadele Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamanın devamında Kufra’nın terörist unsurlardan temizlenmesi operasyonları çerçevesinde teröristleri Sirte ’ye taşıyan birkaç cipin peşine düşüldüğü ifade edildi.

Öte yandan, Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman el-Suhaili’nin Trablus’a gelmesi; dün yapılması planlanan ve Bingazi belediye başkanı Abdurrahman el-Abbar’ın da katıldığı Libya Belediye başkanları toplantısında büyük bir tartışma çıkmasına sebep oldu.

Kaynaklar, Libya’nın batı bölgesinden gelen belediye başkanlarının es-Suhaili’nin toplantılara katılması yönündeki önerisinin, toplantı için bir araya gelen belediye başkanları arasında anlaşmazlık çıkmasına sebep olduğunu ifade ederken, doğu bölgesinden gelen belediye başkanlarının direkt olarak bu teklifi reddettiğini ve el-Suhaili’nin toplantılara katılması durumunda toplantıdan çekileceklerini söylediğini aktardı.
Bölgesel bir yetkili, uluslararası toplum tarafından tanınmayan Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman el-Suhaili’nin toplantıyı istismar ederek siyasi sahada etkili olmaya çalıştığını ifade etti ve onun toplantıya katılmasının reddedilmesi konusundaki tartışmaların sürdüğünü söyledi.

Ebu Selim Belediye Başkanı Abdurrahman el-Hamidi, yapılan toplantının Libya’nın tek olduğu ve bölünemeyeceği konusunda açık bir mesaj verdiğini, Trablus’un güvenli ve tüm Libyalıların başkenti olduğunu ifade etti. Abdurrahman bunun yanında toplantının, Libyalıların hiçbir belirleme olmadan ülkenin her ilçe ve şehrinde kendi sorunlarını görüşmek için bir araya gelebileceği mesajını da verdiğini söyledi.

Diğer taraftan Libya Ordusuna bağlı bir asker olan es-Sırriye Marada, boru hatları üzerinden gaz ve petrol akışı sağlanmasını koruma hedefiyle Marada-Zillah hattındaki petrol alanları ve bölgenin güney kesimlerinin güvenliğini sağlamaktan sorumlu olduğunu söyledi. Es-Sırriye’nin komutanı, askerinin facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “ es-Sırrıye’nin emrinde olan askerlerin görevlilere yardım etmemeleri, onları görmezden gelmeleri; maddi ve manevi tüm imkân ve techizatların sağlanması konusunda es-Sırrıye’ye verdikleri sözlerde durmamalarını hoş karşılamayacağını” söyledi.

Söz konusu açıklama, bilinmeyen bazı silahlı militanların Sabha petrol deposu başkanına saldırarak, ülkenin güneyindeki Sabha’ya doğru seyir halinde olan petrol tankerinin iki şoförünü Brak sahili yakınlarındaki Akar bölgesinde kaçırmasından sonra geldi.