Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Ordusu Derne’de ‘sokak savaşı’ veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu, ülkenin doğusunda radikalizm yanlılarının son kalesi sayılan Derne şehrinde terör örgütleri karşısında ilerleme kaydettiklerini açıkladı.

Askeri kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, ordu güçlerinin terör gruplarını tahliye etmek için Derne sokaklarında savaştığı belirtildi. Açıklamada, şehre yönelik operasyonun başlamasından bu yana ordu güçleri tarafından kontrolü sağlanan alanların arttığına dikkat çekildi.

Ordu güçlerinin saldırılarının, Derne’nin güney ve batı kesimlerinde terör unsurlarının direnişini çökerttiğine vurgu yapıldı.

Öte yandan orduya bağlı askeri uçaklar, Libya’nın güneyindeki Çad’dan gelen silahlı milislerin mevzilerini bombaladı. Hava Kuvvetleri Operasyon Birimi Komutanı Pilot Muhammed el-Menfur, savaş uçaklarının, Sebha şehrinin güneyindeki Um el-Aranib bölgesinde Çadlı milislere ait silahlı mekanizmaları imha etmek üzere saldırı başlattığını belirtti.

Libya Ulusal Ordusu resmi sözcüsü Ahmet el-Mismari ise Hava Kuvvetlerinin ‘kanun kaçağı’ güçleri bombaladığını söyledi. Yerel basının askeri kaynaklardan aktardığına göre, operasyonlarda Çad Devlet Başkanı İdris Debi rejimine muhalif güçler hedef alınıyor.

Daha önce çıkan haberlerde, aralarında Timan Erdimi liderliğindeki ‘Muhalif Güçler Birliği’ mensubu milisler de olmak üzere binlerce Çadlı muhalifin Libya’nın güneyine girdiği iddia edilmişti.

Öte yandan eski lider Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında devrilmesinden sonra Taverga şehrinden tehcir edilen binlerce kişi, Mısrata ve Taverga arasında 40 bin Libyalının evlerine dönüşü için imzalanan barış anlaşması sayesinde şehre dönebilecek.

Taverga’da yaşayan yaklaşık 40 bin Libyalı, 2011 yılında başlayan halk ayaklanmalarında ‘Mısrata’daki devrimcilere karşı durmak ve rejime yandaşlık etmek’ suçlamasıyla devrimciler tarafından bölgeden zorla göç ettirilmişti.

Barış anlaşması kapsamında taraflar arasında kamu yararına olan kararlarda koordinasyon zorunluluğu, terörizm ve radikalizm yanlısı gruplara mensup unsurları barındırmama, kayıpların aranması ve toplu mezarların tespit edilmesi gibi konularda iş birliği yer alıyor.