Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Ordusu, Derne’deki uyuyan hücrelerin peşinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçtiğimiz Haziran ayında Ulusal Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter tarafından kurtuluşu ilan edilen Libya’nın kuzeydoğusundaki Derne’deki uyuyan hücreler, ordu güçleri tarafından takibe alındı. 

Derne ve Çevresi Mücahitleri Şura Konseyi’nin iki liderinin, şehrin doğu kıyı mahallelerinde çembere alınmasının ardından ordu tarafından öldürüldüğü ve bazı unsurların da gözaltına alındığı belirtildi. Yerel medya organları, şehirde silahlı milisler ve ordu güçleri arasındaki çatışmalarda Şura Konseyi yetkilisi olan “el-Ebras” lakaplı Emin el-Kabayti’nin öldürüldüğünü açıkladı.

32 yaşındaki el-Kabayti’nin, Ebu Selim taburuna mensup olduğu, 2014 yılında “Derne ve Çevresi Mücahitleri Şura Konseyi”’ne katılmasının ardından Ulusal Ordu ile çok sayıda çatışmada yer aldığı ifade edildi. Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre, Derne’de konuşlanan milislerle devam eden çatışmalar, bölgedeki son milislerin öldürülmesiyle sonuçlandı.

Derne’ye güç takviyesi yapıldı

Mareşal Hafter ise şehre güvenlik hakim oluncaya kadar teröristlerin takip edilmesi emri verdi. Bu çerçevede Ömer Muhtar operasyon odasını desteklemek amacıyla Derne’ye güç takviyesi yapıldı.

Genel komutanlığa bağlı askeri bilgi bölümü tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgeye ulaşan askeri güçlerin; halkın sokağa çıkmasına yardımcı olacağı, şehrin güvenliğini ve devletin prestijini yeniden sağlayacağı, uyuyan hücreleri temizleyeceği ifade edildi.

“Derne’nin kurtuluşunu ilan ediyoruz”

Mareşal Hafter, 7 Mayıs’ta yaklaşık 150 bin kişinin bulunduğu Derne’nin uyuyan hücrelerden temizlenmesini amaçlayan bir askeri operasyon başlattı. Söz konusu sahil kenti, 29 Haziran’da Hafter tarafından kurtuluşu ilan edilene kadar başta Katar destekli “Derne ve Çevresi Mücahitleri Şura Konseyi” olmak üzere çeşitli silahlı grupların bir kalesi oldu. Halife Hafter bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Derne’nin kurtuluşunu, tüm Libya halkına gururlu bir şekilde ilan ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Toparlanmaya çalışıyorlar

Öte yandan güvenlik kaynakları, geçtiğimiz günlerde Derne’deki ulusal ordu operasyonlarından kaçan silahlı gruplara bağlı unsurların, saflarını bir araya getirmeye başladığını açıkladı. Ancak bu unsurların ordu tarafından saldırıya uğradığını söyleyen kaynakları, bazılarının öldüğünü bazılarının da kaçtığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan kaynaklar, “Ordu, hayati öneme sahip limanlar da dahil olmak üzere Derne şehrinin kontrolünü geri aldı. Tüm kaçan teröristler yakalanıncaya kadar terör cepheleri aranmaya devam edilecek” ifadelerini kullandı.

Halka önemli çağrı

Diğer taraftan Derne’nin güvenliğini sağlamaktan sorumlu Yüksek Güvenlik Dairesi, yerel kanallar tarafından da yayınlanan bir bildiri aracılığıyla halka “iş birliği yapma” çağrısında bulundu.

Bildiride, “Aranan oğullarını teslim etmek isteyen aileler ile soruşturma yürütülecek, unsurlar beraat etmeleri halinde yasalara göre serbest bırakılacak veya yargılanacaklar” ifadelerine yer verildi.