Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Libya ordusu, kısıtlı imkanlara rağmen Bingazi’de radikallere karşı zaferler kazanıyor’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu Özel Kuvvet Komutanı General Ounes Bu Khamada, ülkenin doğusundaki Bingazi şehrinin güvenliğinin kendileri için kırmızı çizgi olduğunu ve hiç kimsenin kırmızı çizgilerini ihlal etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Bu Khamada’nın ofisi tarafından, dün yapılan açıklamada, kısıtlı imkanlara rağmen Bingazi ve çevresinde, radikal militanlara karşı başarılar kazanıldığına dikkat çekilerek, “Bingazi’de, radikal unsurların kontrolünde kalan son noktaların da bu unsurlardan temizlenmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı. Bingazi’de güvenliği sağlayan güvenlik güçlerine kanunlar çerçevesinde her türlü yardımın yapılacağı vurgulandı.

3 bin mülteci aile kayıt altına alındı

Libya’nın batısındaki Sabrate kenti Belediyesi tarafından dün yapılan açıklamada, kentte yaşanan çatışmaların sona ermesinin ardından, çatışmaların yaşandığı bölgelerden gelen 3 bin mülteci ailenin kayıt altına alındığı açıklandı.

Açıklamada, üç günlük çatışmalar sonucunda Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin kontrol altına aldığı Sabrate kentinde, Libya Kızılay’ı ve aktivistlerle yapılan ortak çalışmayla zararın tespit edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Sabrate’de 17 kişi öldü

Sabrate Operasyon Odası Komutanı Ömer Abdulcelil’in verdiği bilgiye göre, kentte yaşanan çatışmalarda, 17 kişi hayatını kaybetti, 164 kişi yaralandı.

Öte yandan, Sabrate’deki yasadışı insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla kurulan Sabrate Yasadışı Göçle Mücadele Ofisi, kentte yaşanan çatışmalardan sonra yasadışı yollarla göç etmek isteyen 3 binden fazla mültecinin gözaltına alındığını ilan etti.

Fransız Haber Ajansı, (AFP) Sabrate’de gözaltına alınan mültecilerin Asya, Afrika ve Arap ülkelerinden geldiğini aktardı.

Petrol kaçakçılığı yapan bir gemiye ateş açıldı

Libya Sahil Güvenlik Güçleri’nin ise bölgede petrol kaçakçılığı yapan bir gemiye ateş açtığı ifade edildi. Libya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü Yarbay Eyüp Kasım, ataş açılan gemideki mürettebat sayısının belirlenemediğini söyleyerek, “Sahilden 2 mil uzaklıktaki bir petrol borusundan petrol almaya çalışan bir gemiye ateş açılarak bölgeden uzaklaştırıldı” dedi.

Açıklamada, geminin ateş açıldığı esnada 9 bin ton dizel petrol yüklü olduğu ve geminin isabet aldığı ifade edilerek, Deniz Kuvvetleri’nin, petrol kaçakçılarına “Bundan sonra Libyalıların varlıklarını yağmalamanız kolay olmayacak” mesajı gönderdiği vurgulandı.