Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya ordusu, komutan seçilemediği için birleştirilemedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu, ülkenin kuzeydoğusundaki Derne kentinin giriş çıkışlarını üç yönden kapatırken Ordu Sözcüsü General Ahmed el-Mismari, Derne operasyonunun devam eden Libya ordusunu birleştirme çalışmalarını etkilemeyeceğini söyledi. Ancak Mısır’ın başkenti Kahire’de sürdürülen çalışmaların komutanının kim olacağına dair anlaşmazlıklar nedeniyle sürecin şimdilik durduğunu kaydetti.

Mismari’nin açıklamaları, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi’nin ülkede siyasi çözüm çalışmalarına başlamasıyla eş zamanlı olarak yapıldı. Bir yandan Libya’nın batısındaki Gadames kentinde ulusal diyalog görüşmeleri devam ederken diğer yandan da Tunus’un başkenti Tunus’ta da Anayasa Komisyonu’nun 6 üyesinin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve uluslararası toplum temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda görüş alışverişinde bulunuldu.

Libya için diyalog toplantısı

Toplantıya katılan Anaya Komisyonu üyelerinden Dav el-Mansuri, “Libya’da siyasi sürece destek veren 20’yi aşkın ülkeden büyükelçi ve temsilciler toplantıda anayasa çalışmalarına dair bilgileri dinlediler” dedi.

Mansuri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada katılımcıların Anayasa referandumu sürecinin tamamlanması gerektiğini belirterek Libya Temsilciler Meclisi’nin anayasanın kabulü için çıkarılacak referandum kanunlarına uymasını istedi.
Toplantıya katılan altı komisyon üyesi, Anayasa Komisyonu Başkanı Nuh Abdullah tarafından belirlendi. Toplantıda Mansuri’nin yanı sıra Hadi Ebu Hamza, Ömer el-Naas, Muraci Nuh, Halid el-Tevvati ve Nadya İmran da hazır bulundu.

Libya, Tunus ve Cezayir sınır üçgenindeki Gadames kentinde de dün ulusal diyalog çalışmaları yeniden başlatıldı. Toplantı, BM Libya Temsilciliği’nin kapsamlı ulusal diyalog görüşmelerine hazırlık çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi. Toplantının amacının tarafların hükümet mekanizmalarına, güvenliğe, anayasaya ve seçimlere dair görüşlerinin alınması olduğu kaydedildi.

Selame’den Gadames halkına teşekkür

Gadames kenti sakinlerinin toplantıya büyük ilgi gösterdiği gözlenirken BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Twitter üzerinden yayınladığı mesajla Gadames halkına teşekkür etti.

BM Libya Daimi Temsilciliği, yıl sonundan önce Libya’da başkanlık ve parlamento seçimlerinin düzenlenmesini hedefliyor. Ancak ülkenin doğusundaki Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi üyesi Abdusselam Nasiyye, sadece parlamento seçimleri ile yetinilmemesi gerektiğini söyleyerek “Sadece parlamento seçimleri yapmanın anlamı ülkedeki mevcut kaosta ısrar etmektir” uyarısında bulundu. Nasiyye, Facebook hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Devlet müesseslerinin yeniden kurulması için daha önce denenmiş başarısız tecrübeler yeniden denenmemeli” ifadelerini kullandı.

Nasiyye sözlerinin devamında “Libya halkı içte ve dışta kimlerin başkanlık seçimlerinin düzenlenmesine karşı olduğunu bilmeli. Yaşadığımız kaos yeter” dedi.
Askeri gelişmeler
Siyasi arenada söz konusu gelişmeler yaşanırken Libya Ulusal Ordusu da ülkenin doğusundaki Derne kenti etrafına kuvvet sevk etmeye devam ediyor. Kente saldırı düzenlenmesine yapılan itirazları göz ardı eden ordu, Derne’nin terör gruplarından temizlenmesi için 276. Piyade Tugayı unsurlarını kentin etrafına konuşlandırdı.

Derne Mücahitleri Şura Meclisi yetkilisi Atiyye el-Şairi, ordunun hareketliliğine karşı ulusal ordu ve Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter’e yönelik tehditler savurdu. Ordu güçlerinin saldırılarını püskürtmek için “Derne Savunma Güçleri” adlı bir oluşum kurulduğunu duyurdu.

Şairi, Libya el-Ahrar televizyonundan canlı yayınlanan basın toplantısında, “Derne Mücahitleri Şura Meclisi, kendisini feshederek, kentteki bütün grupların bir araya geldiği Derne Savunma Güçleri’ni kurmuştur” dedi.

Derne’deki yerel kaynaklar, kent halkının ulusal ordu tarafından sürdürülen operasyon hazırlıkları nedeniyle korku içinde olduğunu aktardı.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü General Ahmet el-Mismari ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Derne operasyonunun Mısır’ın başkenti Kahire’de sürdürülen ordunun birleştirilmesi görüşmelerine etki etme ihtimalini uzak gördüğünü söyledi. Derne’nin DEAŞ ve el-Kaide gibi örgütlerden temizlenmesi için uzun süredir hazırlıklar yapıldığını belirten Mismari, “Derne’deki İhvan-ı Müslimin’den el-Kaide’ye kadar bütün terör örgütleri, insani dramı istismar ederek Derne için timsah gözyaşları döküyor. Bu gruplar, savaşın teröristler ile ordu arasında değil de “Devrimciler” ve ordu arasında olduğu görüntüsü yaratmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Libya’nın Ruhu Vatan adlı televizyon kanalına yaptığı açıklamada Kahire’de sürdürülen ordunun birleştirilmesi çalışmalarına da değinen Mismari konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Kahire toplantıları, genel komutan seçimi konusunda yaşanan ihtilaflar nedeniyle durdu. Bu sorun askeri müesseselerin birleştirilmesi çalışmalarını engelliyor. Sorunun aşılması halinde ordu birleştirilmiş olacak.”