Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya ordusu, radikallerin Bingazi’deki son kalesini de ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya ordusu, dün yaptığı açıklamada Bingazi merkezdeki Sidi Akhribesh bölgesini kurtardıklarını ve radikal gruplardan temizlediklerini duyurdu.

Silahlı Kuvvetler Komutanı General Halife Hafter, geçen temmuz ayında yaptığı açıklamada Bingazi kentinin bütün terörist gruplardan tamamen temizlenmesinin hedeflendiğini duyurmuştu.

Hafter, geçen haziran ayındaysa özel kuvvetlerde El-Sabri’de ve Bingazi’de ilerleyişlerini sürdürmelerini ve operasyonlara hız vermelerini istemişti. Özel Kuvvet Komutanı ise bu talebe karşılık, “Terörizmi yok etmek ve ortadan kaldırmak için Libya halkı önünde söz verdik. Allah’ın da yardımıyla terör kalıntılarının temizleyeceğiz. Özel kuvvetler de bu gruplara yönelik adımlarında kararlı” açıklamasında bulunmuştu.

Ordu güçleri, Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinden bu yana Libya’nın en büyük ikinci kentinde silahlı militanlarla savaşıyor.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Albay Ahmed El-Mismari, güvenlik yetkililerinin elinde Katar ile El-Kaide örgütü arasındaki işbirliğini ispatlayan “kayıtlar” olduğunu söyledi.

Mismari, çarşamba günü Bingazi kentinde düzenlediği basın toplantısında “Ordunun ve özel yetkililerin elindeki kayıtlar Katar’ın ülkede sivillere ve silahlı güçlere yönelik operasyonlar düzenlemesi için terör örgütlerine para ve silah desteğinde bulunduğunu doğruluyor” ifadesini kullandı.

BM’nin önümüzdeki yıl eylül ayından önce düzenlemeyi planladığı seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunan Mismari, geç kalınmadan seçim kanununun çıkarılması gerektiğini, Hafter güçlerinin seçimler sırasında tüm oy merkezlerinin güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu ancak bu merkezlerden çıktıktan sonra sandıkların sorumluluğunu üstlenmeyeceklerini” dile getirdi.

Birleşmiş Milletler’in eylem planı uyarınca önümüzdeki yılın sonlarında düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ancak seçimlerin BM ve Arap Birliği ile uluslararası toplum gözetiminde gerçekleşmesini şart koştuklarını aktardı.