Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya ordusu, Verfeli hakkında yeni bir tutuklama emri çıkartılmadığını doğruladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM), Libya Ulusal Ordusu (LNA) Genel Komutanı Halife Hafter’e, savaş suçu işlemekle itham ettiği komutanı teslim etmesi yönünde baskılarını artırırken, ulusal orduysa özel kuvvetler komutanlarından biri olan Mahmud Verfeli için tutuklama emrinin verildiğini yalanladı.

Sosyal medyada yer alan, Bingazi’deki bomba yüklü araç saldırısından sorumlu kişilerin infaz görüntülerinde infazı gerçekleştiren kişinin Kıdemli Binbaşı Mahmud Verfeli olduğu sanılıyor.

Ordunun kontrol birimi ise Verfeli’nin yakalanması veya tutuklanması hakkında herhangi bir genelge yayınlanmadığını belirtti.

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Milli Mutabakat Hükümeti’nin Başkanlık Konseyi, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada ismini vermeden Verfeli’ye işaret ederek, “Bingazi’de kimliği belirsiz 10 kişinin hukuksuz biçimde yargısız infaz ile öldürülmesini” kınadı.

Bildiride, “Suçluların yargılanmasındaki başarısızlık, Libya’nın bu suçların faillerini uluslararası topluma ve uluslararası yargı kurumlarına karşı sorumlu tutmasındaki delilleri zayıflatıyor ve faillerin, bu ağır ihlallerini durdurmak için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmesine neden oluyor” dendi.

Konsey aynı zamanda doğudaki Derne kentinde üç gencin aynı şekilde yargısız infaz kurbanı olmasına ilişkin haberlerden de endişe duyulduğunu belirtirken, suçluların yargı önünde cezalandırması için herkesi güvenlik hizmetleri ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Bu arada Tobruk Hükümeti Başbakanı Abdullah es-Seni, 27 Ocak’ta yayınladığı kararda, Bingazi’deki terör eylemindeki kurbanların ailelerin, yasaların “şehitlere” sağladığı tüm ayrıcalıklardan yararlanacaklarını bildirdi.

Öte yandan, Libya’nın doğusundaki Tobruk şehrinde bulunan Temsilciler Meclisi, Anayasa bildirgesinde yapılacak değişiklik ve referandum yasasını tartışmak üzere önümüzdeki hafta bir toplantı düzenleneceğini duyurdu. Konsey, Libya Merkez Bankası’nın müdürünün kanuni yolla seçileceği oturuma üyelerini katılmaya davet etti.