Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya ordusunun birleştirilmesi için Kahire’de müzakereler sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Merkezi başkent Trablus’ta bulunan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), geçtiğimiz günlerde Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen müzakereler aracılığıyla ülkedeki askeri kurumların birleştirilmesi için uzlaşı sağlandığı yönündeki bilgileri yalanladı.

Fayiz el-Serrac Başkanlığındaki UMH, geçtiğimiz Cuma günü yayınladığı bildiride, hükümete mensup olmayan bazı medya organları ve bazı kişiler tarafından ‘askeri kurumların birleştirilmesine ilişkin devam eden müzakereler sırasında nihai bir uzlaşı sağlandığına’ dair yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

UMH’ye bağlı askeri kurumların, bu yolu desteklediğine dair açıklamalarına rağmen Serrac hükümeti, bu gibi sorumsuz ifadelerin, bir yıldan uzun bir süredir devam eden görüşmelerin sonuçlarına karşı “olumsuz bir etki” oluşturabileceği uyarısında bulundu. Serrac ayrıca, “Bu durum, yalnızca krizin ömrünü uzatacak” dedi.

UMH, başta “yönetimde ayrılık ilkesi” olmak üzere siyasi anlaşmada belirtilen prensipler ve askeri kuruluşların sivil bir yürütme organı altına geçmesi hususunda herhangi bir anlaşmaya uyma zorunluluğunu dile getirdi. Bu bağlamda merkezi Tobruk’ta bulunan Libya Ulusal Ordusu yetkilileri, Kahire’de devam eden Libya ordusunun birleştirilmesi müzakerelerine ilişkin nihai açıklamanın önümüzdeki hafta yapılacağı yönündeki haberleri de yalanladı.

Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, geçtiğimiz Şubat ayında, Mısır himayesinde askeri kuruluşların birleştirilmesi anlaşmasının “yakında” imzalanacağını açıklamıştı. Hafter ve Serrac, Abu Dabi ve Paris toplantıları sırasında ‘birleşik bir Libya ordusunun geliştirilmesi ve inşası, askeri kuruluşların sivil bir yönetim altında toplanması için strateji ortaya koyulması konusunda görüş birliği sağlamıştı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya misyonu, yetkililere son günlerdeki güvenlik bozulmasının ardından ülkenin güneyindeki silahlı gruplarla mücadele çağrısında bulundu. BM, geçtiğimiz cuma akşamı yaptığı açıklamada bölgedeki kötüleşen durumu kınarken, Libya makamlarını bölgedeki güvensizlik durumuna karşı derhal ve etkili bir şekilde harekete geçmeye çağırdı.

Libya topraklarında yabancı silahlı grupların işlediği ihlalleri de kınayan BM misyonu ayrıca, bölgesel taraflara da Libya’nın egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için ortaya koyulan faaliyetlere destek verme çağrısı yaptı.

BM, son zamanlarda sıkça rastlanan adam kaçırma eylemleri ve Büyük Yapay Nehir altyapısının sabote edilmesi başta olmak üzere suç oranlarındaki tırmanışa dair derin endişesini dile getirdi. Gerektiğinde insani yardım sağlanması için yerel makamlarla çalışmaların sürdürülmesi taahhüdünde de bulunan misyon ayrıca, Serrac hükümetine de bölgeye hizmet etmek için çabalarını artırma çağrısı yaptı. BM misyonu, güvenlik meselesini ele almak ve bu konuda faydalı çalışmalar gerçekleştirmek için ortaya koyulacak çabalara destek vermeye hazır olduğuna dikkati çekti.

Diğer taraftan Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM), Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na, “Libya’nın güneyindeki halk ile silahlı çatışmalara karışan (Çadlı) yabancı muhalifleri ülkeden temizlemek için acil askeri takviye yapma” çağrısında bulundu. Libya’daki Çadlı paralı askerler, Libyalı makamların geniş sınır bölgelerini görmezden gelerek aktif bir şekilde kaçakçılık, yağma, adam kaçırma ve fidye isteme faaliyetleri yürütüyor.

Öte yandan Halife Hafter, bazı komşu ülkelerle siyasi hareketliliğe başladı. Bu çerçevede Libya Ulusal Ordu güçleri, Libya topraklarının yaklaşık üçte birini temsil eden hayati bölgelerin kontrolünü yeniden sağlamak için geniş çaplı bir askeri harekata hazırlanıyor.

Aynı şekilde Körfez Petrol Şirketi ve Ulusal Petrol Şirketi (NOC), son iki gündür el-Harika bölgelerinde liman ve Körfez Arap Petrol Şirketi merkezi dışında herhangi bir protestoya tanık olunmadığını belirtti. Söz konusu kuruluşlar, yayınladıkları ortak bildiride, durumu yerel ve uluslararası medya organları aracılığıyla yayınlanan sahte haberler olarak nitelendirerek reddetti. Bildiride, Libya petrol üretim ve tesislerinin medyadan ve mevcut siyasi çatışmalardan uzak tutulması gerektiği vurgulandı.

Libya’da deniz nakliyesi yapan NOC kendilerine ait 3 petrol tankerinin kaybolduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, tüm nakliyelerin normal seyrinde devam ettiği ve faaliyetlerin doğrudan takip altında olduğu belirtildi.