Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Petrol Hilali’ne yapılan saldırıda 4 mühendis kaçırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Ulusal Petrol Şirketi (NOC), 14 Temmuz’da kimliği belirsiz silahlı bir grup tarafından el-Şerare petrol sahasına bağlı istasyonlara saldırı yapıldığını açıkladı. Ayrıca UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac, Avrupa Birliği’nin (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile başkent Trablus’taki görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, petrolün Libya’daki temel gelir kaynağı olduğunu ifade etti. Serrac, petrolün siyasi anlaşmazlık ve maceralardan uzak, çatışmalar dışında tutulması gerektiğini vurguladı.

NOC tarafından yapılan yazılı açıklamada, çevre bölgelerde petrol kuyularının tedbir amaçlı kapatıldığı ve tüm işçilerin tahliye edildiği belirtildi. Üretim kayıplarının günde 160 bin varile ulaşmasının beklendiğini söyleyen kurum, kaçırılan 4 mühendisten 2’sinin de serbest bırakıldığını belirtti.

Açıklamada, petrol kurumunun yönetim kurulu üyelerinin gelişmeleri yakından takip ettiği, sorunun çözümü ve çalışanların güvenliğini sağlamak için ilgili yetkililerle irtibat halinde olduğu belirtildi.

Öte yandan el-Şerare petrol sahasındaki mühendisler, biri yabancı iki işçinin kaçırılmasının ardından bölgedeki yabancı çalışanların tahliye sürecinin başladığını ifade etti.

Bir mühendis, saldırının el-Şerare’deki bir kontrol istasyonunda gerçekleştiğini belirtti. Mühendis, “Dört meslektaşımız (3 Libyalı, 1 Romanyalı) kaçırıldı. Şu ana kadar henüz 2 Libyalı serbest bırakıldı. Diğer çalışanların akıbeti bilinmiyor” ifadelerini kullandı.

El-Şerare, Libya’daki en büyük petrol sahası olarak nitelendirilmekte. Bölgede, günlük yaklaşık 270 bin varil üretilirken, bu oran geçtiğimiz Ağustos ayında günlük bir milyon varile ulaşan ham üretimin dörtte birinden fazlasını temsil ediyor.

El-Şerare, bu yıl içerisinde birçok defa geçici olarak kapatıldı.

Öte yandan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Mogherini, 14 Temmuz’da Libya’nın başkenti Trablus’a ziyarette bulundu. AB Temsilcisi, ziyareti sırasında BM tarafından desteklenen UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac ile bir araya geldi.

Serrac tarafından yayınlanan bir bildiride, iki taraf arasındaki toplantıda yasadışı göçün yanı sıra bir dizi siyasi, güvenlik ve ekonomik meselenin ele alındığı belirtildi. Aktarılana göre görüşme sırasında ayrıca Mogherini, Serrac hükümetine verdiği desteği de yineledi.

Bildiride, AB Temsilcisinin Petrol Hilali Bölgesi’ndeki mevcut krizin üstesinden gelinmesi ve durumun normalleştirilmesi konusunda memnuniyetini dile getirdiği ifade edildi. Bildiride ayrıca, “Petrol zenginliği tüm Libyalılara aittir. Bu zenginlik, ekonomiyi canlandırmak ve ülke kalkınmasını geliştirmek için harcanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Aktarılana göre Federica Mogherini, AB politikasının Libya’da istikrarı sağlamayı hedeflediğini belirtti. Görüşmede sadece göç krizinin ele alınmadığı belirtilirken, Libya’yı, belediyeleri ve devlet kuruluşlarını ekonomik alanda desteklemek için tahsis edilen bir dizi projeye dikkat çekildi. Görüşmede ayrıca, sahil güvenlik eğitim programının yanı sıra Libya’nın güney sınırını güvence altına almak için yürütülen ortak çalışmaların da üzerinde duruldu.

Taraflar, görüşme sırasında sorunun tüm boyutları ve geldikleri ülkeler göz önünde bulundurularak yasadışı göç meselesine kapsamlı bir çözüm bulma gerekliliği üzerinde mutabık kaldı. Görüşmede, bölgenin ekonomik açıdan desteklenmesi için kapsamlı bir plan da ele alındı.

Aynı şekilde Serrac’ın, AB tarafından UMH’ye verilen desteğe övgüde bulunduğu, iki tarafın da Libya’daki siyasal konularda birleşik bir Avrupa pozisyonunun önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Aktarılana göre Libya ve AB arasında gerçek bir ortaklık arayışına atıfta bulunan Serrac, yayınlanan bildiride ortak komisyonun etkinliği konusunda taleplerin Mogherini tarafından kabul edildiğini vurguladı.