Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Rusya krize müdahalede bulunmalı, Putin dış aktörleri ülkeden çıkarmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ordu Sözcüsü Ahmed Mismari, General Halife Hafter’e bağlı güçlerin, halkın büyük memnuniyetini ve takdirini kazanan Moskova ile ilişkilerini sürdürdüğünü belirterek, krizin çözümünde Rusya gibi güçlü bir müttefikleri olmasının gerektiğine dikkat çekti.

Rus haber ajansı Sputnik’e açıklamada bulunan Mismari, “General Halife Hafter, her zaman Moskova ile ilişkilerini güçlendirmeye çalışmıştır. Resmi ziyaretler veya Rus donanma gemileri ve uçak gemilerine yapılan ziyaretler ile Moskova ile temas halinde olunması Libya halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanıyor. Çünkü herkes, durumun çok zor ve hassas olduğunu biliyor. Bunun için güçlü bir müttefikimiz olsun istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suriye’de başarılı bir rol üstlendiğini söyleyen Mismari, Suriye sahnesinden birçok davetsiz misafirin çıkarılmasında Rusya’nın çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Mismari, “Rusya ve bizzat Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Libya krizine müdahale etmesi, Türkiye, Katar ve özellikle de İtalya gibi dış aktörlerin Libya’dan çıkarılması konusuyla ilgilenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Askeri olarak çok güçlü bir işbirliği ve uzman ilişkilerin yeniden kurulmasını sabırsızlıkla beklediklerinin altını çizen Mismari, “Aynı zamanda, Rus diplomasisinin üstleneceği rol aracılığıyla, Libyalıların geleceklerini ihlal eden diğer ülkeleri engelleyecek Rus siyasi müdahalesini de sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Libya’da 2011 yılında Muammer Kaddafi rejimini deviren devrimden sonra başlayan kriz ve General Halife Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu desteğiyle kurulan parlamento tarafından yönetilen doğu ile Ulusal Uzlaşı Hükümeti tarafından yönetilen batı olarak ikiye ayrılan devlet kurumları arasındaki ciddi bölünme, ülkeyi büyük bir kaosa sürükledi.