Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Serrac ve Hafter Sabratha’nın kurtuluşunu paylaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’a bağlı Güvenlik Odası, yaklaşık üç hafta süren şiddetli çatışmaların ardından başkent Trablus’un 70 km batısındaki Sabratha’yı kurtardı. Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman es-Suveyhili, İtalya’da yaptığı açıklamada “Libya, terörü bitirmek için küresel bir savaş yürütüyor’’ dedi.

Sabratha’da kontrolün sağlandığının duyurulmasının ardından, dün, Libya Ulusal Ordusu’na bağlı Yıldırım Kuvvetleri Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada bunun Libya Silahlı Kuvvetleri için iyi bir başlangıç olduğu kaydedildi. Sabratha sonrası için hazırlık çağrısında bulunuldu.

Fayiz es-Serrac’ın yaptığı açıklamada da Sabratha’nın kurtarılmasından duyulan memnuniyet vardı. Serrac, kargaşadan uzak bir akıl tahkim etme çağrısında bulundu. “Yüce lider” imzasıyla sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda şehrin güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Uzlaşı Hükümeti’ne bağlı Güvenlik Odası’nı övdü. Herkesi, mevcut durumla başa çıkacak bir akıl geliştirmeye ve kamu yararını düşünerek kışkırtıcı girişimleri engellemeye davet etti.

“Kimse zaferi kişisel amaçları için kullanmasın”

Şark’ul el-Avsat’a konuşan Güvenlik Odası Basın Müdürü Salih Karisiya, “Birlik kuvvetleri 48. Piyade Alayı’nı bozguna uğrattı ve lideri Ahmed Dabaşi milisleriyle beraber şehrin batısına doğru kaçtı. Adalete teslim edilmek üzere aranıyorlar” dedi. Dabaşi’nin yakıt ve insan kaçakçılığı suçlarına bulaştığını ve askeri yapılanmasının yasal olmadığını kaydetti.

Karisiya, Libya Ordusu Komutanı General Halife Hafter’in Sabratha’nın kurtarılması ile ilgili yaptığı “Savaş milis gruplar ve ulusal ordu subayları arasında gerçekleşti” sözlerine de cevap verdi. ‘‘Güvenlik Odası, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi’nin kararıyla kuruldu ve kesinlikle Hafter’in güçlerine bağlı değil” dedi. Dabaşi’nin milisleriyle savaşıldığı sürece boyunca ordudan destek almadıklarını söyleyen Karisiya, elde edilen zaferin kimsenin kişisel amaçları doğrultusunda kullanmaması gerektiğini kaydetti.

Ulusal Orduya bağlı Özel Yıldırım Kuvvetleri Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada ise 48. Piyade Alayı’na işaretle “Sabratha’nın kurtulduğu ilanında aceleci davrandı” denildi. Sabratha sonrası için hazırlık çağrısında bulunan Zevi “Bu, Libya Silahlı Kuvvetleri için iyi bir başlangıç’’ ifadesini kullandı.

Halife Hafter, Sabratha’daki çatışmaları, ulusal ordunun subayları ve terör grupları arasındaki meşru bir savaş olarak nitelendirirken, ‘’Bu gruplar, silahlarını, içlerinde savaşan yabancı militanları teslim etmedikçe ve şantaj için tutukladıkları insanları serbest bırakmadıkça bu savaş bitirilmeyecek’’ dedi.

Sabratha, 17 Eylül’den bu yana DEAŞ’a Karşı Operasyon Odası ile 48. Piyade Alayı arasında çatışmalara sahne oluyordu. Çatışmalar sırasında en az 30 kişi öldü 170 kişi de yaralandı. 48. Piyade Alayı liderleri, Sabratha’da insan kaçakçılığı yaptıklarını kısa süre önce itiraf etmişlerdi. Ancak Mutabakat Hükümeti ile yaptıkları anlaşmanın ardından bu tür eylemleri terk ettiklerini duyurmuşlardı.

Açıklamaların ardından İtalya Dışişleri Bakanı ile bir araya gelen Libya Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman es-Suveyli, terörle mücadele için birçok adım attıklarını ancak kimsenin terörden tamamen kurtulunduğunu söyleyemeyeceğini belirtti. “Bu, teröre karşı uzun zaman gerektiren küresel bir savaş. Ama biz bu kanseri Libya toplumundan söküp atma ve teröristleri Sirte’den kovma konusunda oldukça iyimseriz’’ ifadesini kullandı.

Diğer taraftan, İngiltere’nin Libya Büyükelçisi Peter Millett, Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Sirte’de “Cesetlerin yayılması” ifadesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tepkileri azaltmaya yönelik yaptığı açıklamada öldürülen DEAŞ militanlarının kastedildiğini belirtti.

Peter Millett, İngiltere’nin Libya’da Başkanlık Konseyi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklediğine, istikrar ve güvenliği sağlamaya çalıştığına ve taraflar arasındaki uzlaşının sağlanması amacında olduğuna dikkat çekti.

Libya’daki uzlaşı sürecine ilişkin bir diğer açıklama da Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’den geldi. Şukri, Paris temasları çerçevesinde yaptığı açıklamada Kahire’nin, Libya’da Ulusal Mutabakat’ı desteklediğini ve yardım etmeyi hedeflediklerini kaydetti. desteklemek ve ordunun birleşmesi için yardım etmek amacında olduğunu açıkladı. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd de Libyalı askerleri ağırlayarak ordunun birliğini sağlama konusunda Mısır’ın etkin rol oynayacağını belirtti.

Ebu Zeyd, ayrıca, ‘’İki ülkenin ortak vizyonunun aksine Libya kriziyle nasıl başa çıkılacağına dair taraflar arasında tartışma var” dedi. Nihai bir çözüm için BM’nin siyasi süreçteki desteğinin yanı sıra komşu ülkelerin de Libya’da tarafları bir araya getirmeye yönelik sorumluluk alması gerektiğini kaydetti.