Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya: Serrac’a bağlı milisler arasında çatışma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde ateşkesin sağlandığı Libya’nın başkenti Trablus’ta Misratalı Fethi Baş Ağa’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’nde (UMH) yeni İçişleri Bakanı olarak göreve gelmesinden sadece bir gün sonra, UMH’ye bağlı iki milis grup arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü 7 kişi yaralandı.

Trablus’un doğusundaki Tacura bölgesinde Savunma Bakanlığı’na bağlı grup ile İçişleri bakanlığına bağlı grup arasında çatışma çıktığını ve 5 kişinin öldüğü 7 kişinin yaralandığını bildirilen haberler hakkında Faiz Serrac başkanlığındaki hükümetten herhangi bir açıklama yapılmadı.

Çatışma, yıllar sonra ilk defa Trablus’a gelen ve Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nda Subaylık yapan Şemseddin Mebruk suikasti ile aynı zamana denk geldi.

Yerel kaynaklar ve basında çıkan haberlere göre, uzun bir aradan sonra aile ziyaretinde bulunan Mebruk, Trablus’un güneybatısındaki Savani bölgesinde vurularak öldürüldü.

Öte yandan, önceki gün akşam saatlerinde kimliği belirsiz savaş uçakları Libya’nın güneyindeki Çadlı silahlı gruplara ait bölgeleri bombaladı. Bombardıman son birkaç aydır bu bölgede gerçekleşen en şiddetli saldırı olarak nitelendirildi.

Şarku’l Avsat’ın yerel güvenilir bir kaynaktan edindiği bilgilere göre, hava saldırıları Çad sınırına giden yol üzerinde bulunan Temse bölgesindeki Çadlı paralı askerleri hedef aldı. Haberde bölgeye 15 kilometre uzaklıktan 5 şiddetli patlama sesi duyulduğu belirtildi.

Diğer taraftan, önceki gün yayınlanan video görüntülerinde, onlarca işçinin ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle gösterilere katıldıkları görüldü. El-Vafa, Ebu Al-Babil ve El-Fil bölgelerindeki işçiler, taleplerinin karşılık bulmaması durumunda bu hafta gerçekleşen küçük protestolarını büyütmekle tehdit etti. Reuters’ın protestolara katılan bir işçiye dayandırarak aktardığına göre, 2014’te üzerinde uzlaşılan planın yetkililer tarafından uygulanmaması ve ücretlerin arttırılmaması işçileri rahatsız etti. Öte yandan, işçilerin maaş ödemelerinin gecikmesi, sağlık imkanlarının eksikliği ve yetersiz güvenlik gibi sıkıntılarının olduğu belirtildi.

Yabancı şirketlerle ortaklaşa üç bölgeyi yöneten Libya Ulusal Petrol Şirketi konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmazken, şirketin yönetim kurulu başkanı Mustafa Sannallah çarşamba günü yaptığı açıklamada Libya’nın şu an için bir milyon varil ham petrol ürettiğini ve bunu artırmayı planladıklarını söyledi.

Öte yandan, İtalya izinsiz şekilde Libya karasularına giren Libyalı balıkçıların serbest bırakıldığını duyurdu. Dışişleri Bakanı Enzo Moavero İtalyan haber ajansı AGI’ya yaptığı açıklamada Libyalı yetkililerle yoğun ilişkilerinin balıkçıların serbest kalmasına olumlu katkı yaptığını söyledi. Sicilya İl İdaresi de, Matzara del Vallo kasabasına ait iki gemiyi serbest bırakma kararından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte geçtiğimiz Cuma günü, Libyalı yetkililer tarafından iki balıkçı teknesi ve 13 denizcinin iki gün önce tutuklanıp Re’s El-Hilal limanına götürüldükten serbest bırakıldığını açıklamıştı.