Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Temsilciler Meclisi ülkedeki İtalyan askerlerinin sayısının artırılmasını kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’ta bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, video kaydıyla Libya’nın başkenti Trablus’ta milis gruplar arasında yaşanan çatışmalara dair BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bilgi verdi. Libya Temsilciler Meclisi ise İtalya’nın Libya’daki asker sayısını 400’e çıkarma kararını kınadı.

Libya’nın doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Talal el-Mihub tarafından yayınlanan açıklamada, “İtalya’nın Libya’daki asker sayısını artırma kararı Libya’nın egemenliğini açıkça ihlal etmektedir” denildi. İtalya Parlamentosu, Libya’nın Mısrata kentinde konuşlu askerlerine ek 30 asker gönderme tasarısını, dün onaylamıştı.

Açıklamasında İtalya’nın bu oylamayla Libya’da asker bulundurduğunu itiraf ettiğini belirten Mihub, Roma yönetimine Libya’nın egemenliğini ihlal etmeye son vermesi uyarısında bulundu.

İtalya Parlamentosu, önceki düzenlediği toplantıda Nijer’deki BM askeri gücü kapsamında bu ülkeye 470, sınır boyunda güvenliği sağlayan Tunus ordusuna destek olmak amacıyla da Tunus’a 60 asker gönderme kararı almıştı.

Sosyal medya platformu Twitter’daki resmi sayfasındana çıklamada bulunanİtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Parlamento’nun Afganistan’dan Irak, Kosova, Libya ve Nijer’e kadar birçok ülkedeki BM güçlerine ek asker göndermeyi kararlaştırdığını bildirerek “İtalya ve uluslararası askeri işbirliği teşkilatı, dünyanın her yerinde teröre ve insan ticaretine karşı mücadele ediyor” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın eski Başbakanı Silvio Berlisconi liderliğindeki muhalif “İtalya İleri Partisi” Parlamento’nun asker gönderme kararını desteklerken yönetim karşıtı Beş Yıldız Hareki ise kararın önümüzdeki seçimlerde partilerin dış politika belirlemesini engelleyeceğini belirtti.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame konuyla ilgili olarak BMGK’ya “uyanık olma” çağrısı yaparak, “Bu uyarıyı size Libya’dan değil de Tunus’tan yapmamın arkasındaki asıl sebep Trablus Havalimanı’ndaki seferlerin iptaline neden olan şiddetli çatışmalardır” dedi.

Selame, önceki gün yayınladığı video kaydında BM temsilciliğinin Trablus Havalimanı’ndaki binalarda imkanların el verdiği ölçüde görevlilerini iki katına çıkarma hazırlıklarını tamamladığını belirtti. Selame “17 Aralık anmaları geride kalmasına rağmen bölgedeki şiddet artmaya devam ediyor. Ülkenin birçok bölgesinde askeri birlikler daha fazla belirginlik kazandı” şeklinde konuştu.
Yunanistan sahillerine vuran mermi kovanlarının sayısının kaygı verici boyutlara ulaştığını söyleyen Selame, “20 milyon silahın bulunduğu Libya gibi bir ülke yeni silahlara ihtiyaç duymaz. Aksine mücadeleci ve aktif bir hükümete ihtiyaç duyar. Ülkedeki bu hassas durum böyle devam edemez” ifadelerini kullandı.

Trablus’taki Mueytika Havalimanı yönetimi ise Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ne bağlı güçler arasında ağır silahların da kullanıldığı şiddetli çatışmalara sahne olan havalimanında uçuşların gerçekleştirilmesi için gerekli tamir işlerinin bittiğini ilan etti.

Libya Resmi Haber Ajansı’nın havalimanı yetkililerine dayanarak verdiği bilgilere göre bu akşamdan itibaren havalimanına inişlerin başlayabileceği belirtildi. Libya’ya seyahat etmek isteyenlere biletlerini kontrol etmeleri çağrısı yapıldı.

Havalimanı yönetimi, Uluslararası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (NOTAM) dün yayınladığı açıklamada Libya’ya uluslararası uçuşların Mısrata Havalimanı aracılığıyla yapılmaya devam edeceğini bildirdiğini aktardı.

Bölgeden gelen haberler Trablus’taki milis grupların kente militan yığmaya devam ettiği yönünde. Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ne bağlı Savunma Birlikleri, Beşir Halefullah liderliğindeki 33. Piyade Tümeni ile salı günü yaşanan çatışmalardan sonra anlaşma yaptıkları yönündeki iddiaları yalanladı.